Marsz ku czci Stepana Bandery, Kijów, styczeń 2015 r. / fot. Wikimedia Commons

Podczas oficjalnej wizyty w Izraelu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przeprosił za udział ukraińskich kolaborantów Hitlera w mordowaniu Żydów. Tymczasem w ukraińskiej Radzie Najwyższej wciąż, nie niepokojeni przez nikogo, działają naziści.

Marsz ku czci Stepana Bandery, Kijów, styczeń 2015 r. / fot. Wikimedia Commons
Marsz ku czci Stepana Bandery, Kijów, styczeń 2015 r. / fot. Wikimedia Commons

Krążący od soboty po internecie film pokazuje deputowanego ukraińskiej Rady Najwyższej, do niedawna należącego do Partii Radykalnej Ołeha Łaszki Artema Witkę. „Adolf Hitler, razem z nami, Adolf Hitler, w każdym z nas, a orzeł o żelaznych skrzydłach pomoże nam, kiedy będzie trzeba” – polityk wyśpiewuje hit jednej z współczesnych rosyjskich grup neonazistowskich. Zanim Witko zaczął robić karierę polityczną, dowodził batalionem „Łuhansk-1” walczącym w Donbasie. Zarówno jako oficer jednego z batalionów podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, jak i jako deputowany głosił hasła skrajnego ukraińskiego szowinizmu (chociaż, kiedy trzeba śpiewać o Hitlerze, nie widzi problemu, by czynić to po rosyjsku).

Śpiewający deputowany nie jest odosobnionym przypadkiem. Szef jego dawnej partii Ołeh Laszko gwałtownie zareagował na wystąpienie Poroszenki, mówiąc, że przepraszając za udział w Holokauście Ukraińcy zostali upokorzeni jak nigdy wcześniej w historii. Według ultranacjonalistycznego działacza jadąc do Tel Awiwu prezydent Ukrainy nie powinien poniżać swojego narodu przepraszaniem za cokolwiek, a starać się o to, by Izrael uznał Wielki Głód na Ukrainie za akt ludobójstwa. Partia Laszki w ostatnich wyborach parlamentarnych zebrała 7,4 proc. głosów i udziela oficjalnego poparcia kierowanej przez Arsenija Jaceniuka koalicji rządowej.

Wcześniej, w kwietniu 2015 r., Rada Najwyższa ogłosiła wszystkich członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i partyzantów Ukraińskiej Powstańczej Armii bohaterami walki o niepodległość Ukrainy. To, że OUN przez lata współpracował z III Rzeszą, problemem nie było.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. To smutne, że i tutaj rosyjska propaganda zyskuje poklask. Wygooglujcie sobie nazwisko: Serhij Lowoczkin. To on-współpracownik Janukowycza-promował Partię Radyklaną na Ukrainie za pomocą swego kanału Inter. To, co zrobił autor tego newsa można by porównać do czepiania się przez Ukraińców, że przystawką PiS w polskim Sejmie jest Kukiz’15, ugrupowanie mające w swym składzie m. in. Roberta Winnickiego.
    Rosjanie są specami od propagandy- zobaczcie Państwo na zdjęcia wykonane rzekomo na Majdanie, zawierające jednak tylko 2 namioty na krzyż i sygnaturę Misanthropic Front, względnie Misanthropic Division oraz flagi Ukrainy trzymane przez ludzi z tych organizacji pozdrawiających się nazistowskim pozdrowieniem. Zdjęcia, przedstawiające także to, jak ci bojownicy rzekomo szykują się do szturmu na milicję, niosąc zapalone koktajle Mołotowa. Sęk w tym, że na przytaczanych przeze mnie fotografiach NIE BYŁO żadnego pozwalającego zidentyfikować miejsce wykonania fotografii miejsca, elementu charakterystycznego, jak kijowskie kolumny, a po zorientowaniu się, że coś w tych zdjęciach jest nie tak, pogrzebałem w sieci i znalazłem: http://vk.com/mdmoscowregion
    http://www.themoscowtimes.com/opinion/article/beware-the-rise-of-the-russian-ultra-right/506876.html – tu autor usiłuje przekonać Rosjan, że ci ROSYJSCY naziści walczą przeciw Putinowi.
    http://pikio.pl/kolejny-ukrainiec-mieszkajacy-w-polsce-obraza-polskie-ofiary-zabite-przez-nazistow/ Patrzcie na koszulkę tegoż „Ukraińca”.
    Jeśli nie zna się niuansów rosyjskiej propagandy oraz ukraińskiego życia politycznego, to bardzo łatwo ulec wrażeniu, że na Ukrainie rzeczywiście rządzi nazistowska i krwiożercza klika chcąca zniszczyć Polskę. Tymczasem Ukraińcy chwytają się po prostu każdego sojusznika przeciw Putinowi, ulegając niekiedy fałszywie kreowanym osobistościom, porównywalnym swym zasięgiem politycznym i sympatiami do polskiego Korwina. A czy Polska przez Korwina jest nazistowska?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…