Kiedy połączy się histeryczną ksenofobię z amerykańską ignorancją, wyniki mogą być imponujące. Linie lotnicze United Airlines muszą tłumaczyć się z zachowania stewardessy, która odmówiła pasażerce puszki Coli, albowiem kobieta wyglądała na muzułmankę. Robią to dość niedbale.

Tahera Ahmad, aktywistka religijna i pokojowa, pracująca na Uniwersytecie Northwestern jako doradca dla muzułmańskich studentów, leciała z Chicago do Waszyngtonu na konferencję promującą dialog między młodzieżą izraelską i palestyńską. Kiedy poprosiła o nieotwartą puszkę dietetycznej Coli, stewardesa poinformowała ją, że przepisy zabraniają podawać zamkniętych puszek, ponieważ pasażerowie mogą wykorzystać je w charakterze broni – a po chwili niezmieszana, podała nieotwarte piwo pasażerce obok. Która, jak łatwo się domyśleć, różniła się od Tehery brakiem hidżabu.

Dotknięta tą sytuacją Ahmad zwróciła się do innych pasażerów z prośbą o wsparcie – i spotkała się z kolejnym, już niezawoalowanym aktem islamofobii. Pasażer z rzędu obok wrzasnął, że „muzułmanka ma się, kurwa, zamknąć”, co – w końcu – wywołało zmieszanie stewardessy, która przeprosiła za swoje zachowanie. Jednak oświadczenie United Airlines, wydane w odpowiedzi na skargę Tehery, było co najmniej zdawkowe: rzecznik linii ogłosił, iż stewardessa kilkukrotnie próbowała zrealizować zamówienie pasażerki dotyczące napoju, ale „doszło do nieporozumienia”.

„Jestem szczerze rozczarowana reakcją United Airlines, które umniejszyły i zlekceważyły przypadek dyskryminacji, której doznałam” – napisała Ahmad na FB. Podczas Kobiecego Miesiąca Historycznego w 2014 roku, Tahera Ahmad została wyróżniona przez Biały Dom jako jedna z najważniejszych kobiecych postaci środowiska muzułmańskiego w USA. Była gościem na oficjalnej kolacji z udziałem prezydenta Baracka Obamy, organizowanej w Białym Domu z okazji ramadanu. Dwa lata temu wzbudziła furię islamskich środowisk konserwatywnych, jako pierwsza kobieta, która ośmieliła się publiczne recytować Koran na konwencji Islamskiego Stowarzyszenia Ameryki Północnej, największym muzułmańskim zgromadzeniu w USA.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…