Ponad 10 000 pracowników w 14 różnych zakładach firmy John Deere rozpoczęło strajk dziś o północy. Związek United Auto Workers oświadczył, że nowa umowa zbiorowa z kapitalistą na proponowanych przez niego zasadach nie wchodzi w rachubę.

Kapitalista robi dobrą minę do złej gry

Jak podkreśla Chuck Browning, wiceprezes i dyrektor Departamentu Narzędzi Rolniczych UAW, stawką tej walki jest  „możliwość godnego zarabiania na życie, godnej emerytury i ustanowienia uczciwych zasad pracy” – powiedział w oświadczeniu

John Deere, znany ze swojego charakterystycznego zielono-żółtego sprzętu rolniczego, wydał komunikat, w którym przekonuje, że jest zaangażowany w osiągnięcie „korzystnego” wyniku negocjacji, dla wszystkich zaangażowanych – w tym pracowników.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby osiągnąć porozumienie z UAW, które sprawi, że każdy pracownik będzie mógł mówić o swojej sytuacji ekonomicznej i nadal jako lepszej. Chcemy by nasz pracownik był najlepiej opłacanym pracownikiem w rolnictwie i budownictwie” – stwierdził Brad Morris, wiceprezes ds. stosunków pracy w Deere & Company.

„Będziemy pracować dzień i noc, aby zrozumieć priorytety naszych pracowników i rozwiązać ten strajk, jednocześnie utrzymując naszą działalność z korzyścią dla wszystkich tych, którym służymy” – dodał.

Te słowa nie przesłonią jednak faktu, że firma ma do czynienia z największym buntem pracowniczym od kilku dekad. Jeśli zaś chodzi o całą branżę, strajk w John Deere jest największą akcją tego typu od czasu sześciotygodniowego protestu pracowników koncernu motoryzacyjnego General Motors w 2019 roku. Wówczas również strajkowali członkowie UAW, który jest jednym z największych związków zawodowych w USA.

Coraz więcej strajków w USA

Wczoraj pisaliśmy o buncie pracowników przemysłu filmowego.

1400 pracowników we wszystkich fabrykach zbóż Kellogga odmówiło pracy na początku tego miesiąca po tym, jak przez ponad rok negocjowali w firmą nowe warunki pracy, bezskutecznie.

Pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia w Kaiser Permanente w Kalifornii i Oregonie również zatwierdzili potencjalny strajk w referendum.

Falę wznoszącą potwierdzają naukowcy zajmujący się analizą gospodarki.

Odwaga pracowników

„To coś, co zaczęło się kilka lat temu”, powiedział Alex Colvin, dziekan Wydziału Stosunków Przemysłowych i Stosunków Pracy na Cornell University, odnosząc się do niewielkiego, ale jednak zwyżkującego trendu buntów pracowniczych. „Obecny zestaw strajków jest zdecydowanie większy niż typowy, który widzieliśmy w ostatnich dziesięcioleciach”.

Dokładna liczba strajków, które mają miejsce każdego roku, jest trudna do oszacowania. Biuro Statystyki Pracy śledzi tylko poważne przestoje w pracy obejmujące 1000 lub więcej pracowników. Według wstępnych danych federalnych, średnio każdego roku rozpoczyna się około 16 poważnych odmów pracy (zarówno strajki, jak i lokauty), a w 2021 r. było ich dziewięć do samego tylko września.

Zespół Aleksa Colvina rozpoczął w maju projekt śledzenia strajków w całym kraju. Badacz akcentuje, że ostatnio pracownicy i związki mają w sobie więcej odwagi.

„Firmy muszą dawać więcej, aby zatrudniać pracowników. Oferują premie za podpisanie umowy, lepsze pakiety do zatrudniania pracowników” – powiedział. „Również aby utrzymać obecnych pracowników i zadowolenie ich, musisz zrobić więcej. Resumując: w końcu zaczynamy dostrzegać poprawę na froncie płac”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

“Rozbity Hezbollah” i Iran kontratakują

W ciągu ostatnich dwóch tygodni, media głównego nurtu oraz popularne kanały informacyjne d…