Republikanie wydali wojnę powszechnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu już dawno. Dziś podjęli kolejną próbę wycofania ustawy. Nie udało się spełnić obietnicy wyborczej Trumpa. Demokraci wygrali jednak o włos.

Dzięki Obamacare 23 mln Amerykanów uzyskało ubezpieczenie zdrowotne/flickr.com/LaDawna Howard

Republikańscy senatorowie nie mają powodów do radości, ale przynajmniej wiedzą, kto jest winnym całej tej sytuacji: zabrakło im głosów trzech senatorów, którzy wycofali się w ostatniej chwili. Wśród nich był John McCain, były potencjalny kandydat na prezydenta USA z 2008. On i jego dwaj koledzy zagłosowali ostatecznie tak jak Demokraci.

Za odrzuceniem ustawy z 2010 roku było 49 senatorów, za 51 za jej zachowaniem. „Troje Republikanów oraz 48 Demokratów zawiodło Amerykanów” – skomentował kwaśno na Twitterze Donald Trump. – „Tak jak mówiłem od początku, niech Obamacare załamie się, później się z tym uporamy. Obserwujcie!”.

Obamacare od 2010 zapewniła ubezpieczenie 20 milionom Amerykanów, którzy nie mieliby szans, żeby się na nie załapać. Reforma Obamacare ukróciła też wiele nieetycznych praktyk prywatnych firm ubezpieczeniowych, które np. programowo odmawiały objęcia ubezpieczeniem osób cierpiących na choroby wrodzone lub borykających się z przewlekłymi skutkami wcześniejszych schorzeń. Republikanie powołują się na statystyki, według których 75 procent Amerykanów chce likwidacji Obamacare i zastąpienia jej inną ustawą.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Ziobro pokazuje zęby. Czy Kaczyński się wystraszy?

Sondaże są bezlitosne: PiS prowadzi, choć niewielką przewagą, natomiast jego koalicjanci: …