Nie ustają protesty po rasistowskim zabójstwie dokonanym przez policję 25 maja. Ludzie domagają się oskarżenia i aresztowania policjantów, którzy zamordowali 46-letniego George’a Floyda. Minęła trzecia noc manifestacji i rozruchów w Minneapolis, zaznaczona nowymi pożarami.

Minneapolis ubiegłej nocy. twitter

Manifestacje w Minneapolis i w sąsiednim Saint Paul (stolicy stanu Minnesota) rozpoczęły się już po południu i były na ogół pokojowe, lecz wieczorem wielki tłum zebrał się pod miejskim komisariatem nr 3. Budynek był otoczony barierami i policjantami – to nie pomogło. Manifestanci po kolei pokonywali bariery, mimo gazów łzawiących. Gdy zaczęły lecieć pierwsze szyby, podjęto decyzję o ewakuacji wszystkich policjantów. Wkrótce komisariat zapłonął.

Sytuacja w aglomeracji Minneapolis jest ciągle tak napięta, że gubernator Minnesoty Tim Walz podpisał dekret o sprowadzeniu Gwardii Narodowej (wojska) i śmigłowców, do miasta ściągają też policjanci federalni. Nie tylko komisariat palił się minionej nocy: doszło do napadów na wielkie sklepy, część z nich obrabowano, część spalono.

 Michelle Bachelet – Wysoka Komisarz Praw Człowieka ONZ – wydała komunikat: „To ostatnie z długiej serii policyjnych morderstw na Afroamerykanach domaga się sprawiedliwości. Władze USA powinny podjąć środki prawne, by zakończyć tę haniebne zabójstwa.” Z kolei znany kaznodzieja Jesse Jackson, który przyjechał do miasta, wzywa do kontynuowania manifestacji. Potępił „lincz w biały dzień” na George’u Floydzie i podobnie jak rodzina zabitego domaga się oskarżenia policjantów.

Manifestacja w Minneapolis, usatoday

„Wszyscy cierpią, to dlatego są zamieszki. Mam dość patrzenia, jak giną Czarni. Wolałabym, żeby manifestacje były pokojowe, ale nie mogę nikogo zmusić, to trudne” – mówił w telewizji brat George’a Floyda Philonise. Wszystko wskazuje, że to nie koniec protestów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zakonnik od Braci Mniejszych zgwałcił dziecko, któremu podał wcześniej wódkę

Tym razem nie możemy napisać „w polskim kościele bez zmian”. Zakonnik pełniący…