Amnesty International alarmuje: Stany Zjednoczone nie tylko handlują bronią z państwami, które potem wspierają zwyczajnych terrorystów, ale i zwyczajnie tracą z oczu sprzedany za granicę sprzęt.

fot. wikimedia commons

Według raportu broniącej praw człowieka organizacji amerykański Departament Obrony zwyczajnie nie wie, co dokładnie stało się z wartą ponad miliard dolarów bronią sprzedaną Kuwejtowi i Irakowi. Do takich wniosków Amnesty International doszło po przeanalizowaniu dokumentów z amerykańskiego audytu za 2016 rok, który został już odtajniony. USA straciły z oczu m.in. broń ręczną, karabiny maszynowe, moździerze razem z amunicją. Sprzęt ten trafił do Iraku w ramach programu Iraq Train and Equip, który miał przygotować tamtejsze siły zbrojne, a także milicje kurdyjskie i mniejsze ugrupowania tworzone przez lokalnych szejków, do walki z Państwem Islamskim. Kuwejt natomiast kupował broń w ramach zwykłych umów, takich samych, jakie Donald Trump zawierał kilka dni temu w Arabii Saudyjskiej.

Organizacja zarzuca Departamentowi Obrony, że nie prowadził nawet starannej dokumentacji w tej sprawie, zadawalając się niekompletnymi raportami i odręcznymi notatkami. – Audyt daje niepokojący wgląd w obarczony wadami system, za pomocą którego Armia Amerykańska kontroluje transfery broni do skrajnie niestabilnego regionu, warte miliony dolarów – skomentował jeden z autorów raportu Patrick Wilcken.

Co mogło się stać ze znikającą bronią? W Iraku – praktycznie wszystko. Amnesty International wyraża obawę, że przy jej użyciu walczą teraz proirańskie Siły Mobilizacji Ludowej, ale to tylko jedna z możliwych opcji. Równie dobrze sprzęt może być obecnie wykorzystywany przez Państwo Islamskie lub inną skrajną bojówkę. Nieco łatwiejsze jest wnioskowanie o losach broni wysłanej do Kuwejtu – to państwo w sprawie konfliktów na Bliskim Wschodzie stanowisko ma jasne, od lat popiera tzw. „syryjską opozycję”, i tę, która deklaruje umiarkowanie, i tę jawnie ekstremistyczną. Amerykanie, sprzedając sprzęt do tego kraju, też wiedzieli.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. parę dni temu czytałem w naszych mediach ,że to Rosja jest liderem w handlu bronią . A tu takie coś..

  2. Nie martwcie się…
    Znajdzie się wszystko – co do sztuki.
    Kiedy Rosjanie do spółki z SAA rozpirzą do końca ISIS. Dużo ,,zgub” USA się odnajdzie…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Ludzie są skrajnie wyczerpani, przemoczeni, w poszarpanych ubraniach i butach. Straż Graniczna wywozi ich nie wiadomo gdzie”

-Spotykamy ludzi w tragicznym stanie, w takim, że ratownicy chcą wszystkich zabierać od ra…