Do żenującego aktu wandalizmu doszło w Parku Kościuszki w Katowicach. Nieustaleni dotąd sprawcy oblali czerwoną farbą nagrobki żołnierzy radzieckich, a na głównym pomniku wypisali hasło sugerujące, że miał być to gest poparcia dla Ukrainy.

fot. Facebook/Ernest Mandel

Zamiast wesprzeć jedną z setek akcji pomocowych na rzecz Ukrainek i Ukraińców, które trwają także na Śląsku, nieznani sprawcy w nocy z 26 na 27 lutego zdewastowali mogiły żołnierzy walczących z faszyzmem. Zapewne także Ukraińców, którzy walcząc w szeregach Armii Czerwonej brali udział w operacjach śląskich w lutym i marcu 1945.

– Co tu komentować? Moja opinia w tym temacie może być jednoznaczna. Takie rzeczy są niedopuszczalne. Nie wyobrażam sobie, żeby w taki sposób reagować na rzeczy, które dzieją się na Ukrainie – skomentował dla Dziennika Zachodniego ks. Marek Spyra, proboszcz parafii św. Michała Archanioła, której kościół znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie radzieckich mogił. Duchowny przypomniał, że w katowickim parku leżą zwykli, często bardzo młodzi żołnierze.

Groby oblane farbą

Wandale oblali czerwoną farbą tablice na zbiorowych grobach, natomiast na pomniku przedstawiającym dwóch żołnierzy (przeniesionym z katowickiego Placu Wolności) napisali: Wolna Polska, Ukraina, Putin. Narysowali też powstańczą kotwicę.

fot. Małgorzata Kulbaczewska-Figat

– To przykre, że głupota w połączeniu z nienawiścią, doprowadza do tego, że zamiast pomóc potrzebującym, ktoś postanawia „wesprzeć ich” niszcząc miejsce pamięci i wypisując wulgaryzmy na mogiłach – napisał na Facebooku Ernest Mandel, mieszkaniec Katowic, który jako pierwszy zamieścił w sieci fotografie wandalizmu.

Policja zamknęła dostęp do nagrobków i poszukuje sprawców. Zgodnie z przewidywaniami policji, ślady po wandalizmie okazały się stosunkowo łatwe do usunięcia. Gdy 1 marca udaliśmy się do Parku Kościuszki, czerwona farba z nagrobków została już zmyta, pozostały ślady na pomniku żołnierzy.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184  w Łodzi.…