Bank Centralny Wenezueli podał do sądu Bank Anglii, który nie chce zwrócić Wenezuelczykom części ich zdeponowanego tam złota wartości ponad miliarda dolarów. Rząd brytyjski na prośbę Stanów Zjednoczonych zastopował ten zwrot, gdyż Amerykanie wybrali na „prezydenta” Wenezueli swego agenta Juana Guaido, co Brytyjczycy oczywiście natychmiast uznali, podobnie jak kilkadziesiąt innych krajów satelickich imperium, w tym Polska. Sąd „nie wie co zrobić”, bo Guaido chce, by złoto pozostało w Londynie.

Po lewej prezydent Nicolas Maduro, po prawej „prezydent” Juan Guaido. youtube

Po czterech dniach procesu sędzia Nigel Teare postanowił odroczyć wydanie wyroku na czas nieokreślony, podczas którego spróbuje zrozumieć, kto rządzi w Wenezueli: socjalistyczny rząd prezydenta Nicolasa Maduro, wybranego w wyborach powszechnych w 2018 r., czy Juan Guaido, mianowany przez wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pence’a na „prezydenta” w styczniu zeszłego roku. Guaido nie ma oczywiście żadnej władzy w Wenezueli, do tej pory zorganizował tylko tylko kilka nieudanych zbrojnych zamachów stanu, lecz skoro rząd brytyjski właśnie jego uważa za „prezydenta”, problem wydał się sądowi „nierozwiązywalny”. Znaczy to, że złoto nie zostanie (na razie?) zwrócone.

Wenezuela jest mocno przyduszona przez jednostronne sankcje amerykańskie, których celem jest rzeczywista zmiana władz w Caracas i potrzebuje złota, by stawić czoło epidemii covid-19. Wenezuelski rząd nie chce nawet zwrotu do Caracas, tylko przekazania tych pieniędzy ONZ, ściślej UNDP – Programowi Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, który nie podlega amerykańskim sankcjom i mógłby pomóc Wenezueli w bardzo trudnej sytuacji. Adwokat wenezuelskiego banku centralnego argumentował, że Wielka Brytania faktycznie uznaje rząd wenezuelski, bo utrzymuje z nim stosunki dyplomatyczne, wiec uznanie Guaido za „prezydenta” pozostaje jedynie deklaratywne.

„Stawką tego procesu jest ludzkie życie i nie czas teraz na zdobywanie jakichś punktów politycznych przez rząd brytyjski. (…) Bank Anglii ma moralny obowiązek pozwolić Wenezueli sprzedać złoto, by UNDP mógł skutecznie pomóc narodowi wenezuelskiemu w walce z epidemią” – mówił adwokat wenezuelskiego rządu Sarosh Zaiwalla, lecz przedstawiciele angielskiego banku podkreślali, że według nich tylko Juan Guaido może decydować o losie wenezuelskiego depozytu. W tej sytuacji sąd dał sobie nieograniczony czas na zastanowienie…

patronite

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A czy ktoś spodziewał się czegoś innego? Anglosasi zawsze i wszędzie grają do jednej bramki i nie postawią się wujaszkowi zza oceanu. W SPRAWIE ASANGE’A JEST IDENTYCZNIE.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Biedne kraje nie dostają szczepionek – bogaty Zachód nie zdał egzaminu z człowieczeństwa

Wydawało się, że ludzkość postawiona wobec światowego zagrożenia powinna przejawić choćby …