Neonazistowska kapela Graveland wystąpi 22 kwietnia na festiwalu muzyki pogańskiej w Gdańsku. Zespół jawnie sympatyzuje z ideologią III Rzeszy, jego członkowie żartują sobie z komór gazowych i mają jak najlepsze zdanie o Adolfie Hitlerze. Organizator koncertu batagatelizuje sprawę, twierdząc, że impreza jest apolityczna.

Zespół Graveland w pełnej krasie / facebook.com/graveland
Zespół Graveland w pełnej krasie / facebook.com/graveland

Graveland to jedna z ikon sceny muzycznej skrajnej prawicy. Zepsół gra muzykę określaną jako „narodowosocjalistyczny black metal” z nawiązaniami do starodawnych wierzeń słowiańskich. Jego członkowie otwarcie wyrażają poparcie dla idei nazistowskich.

– Szanuję Adolfa Hitlera za wszystkie jego wielkie czyny wymierzone w świat judeochrześcijański. Mam wielu przyjaciół wśród nazistów. Wiele osób nazywa Graveland zespołem nazistowskim. Nie mam nic przeciwko temu – mówił w wywiadzie dla portalu Emipre of Hate lider zespołu Robert „Darken” Fudali.

Oficjalnie kapela odcina się od nazizmu, a Fudali przeprosił nawet kiedyś za hailowanie na scenie, jednak w takie deklaracje nikt poważnie nie wierzy. Są one jedynie formą „ocieplenie wizerunku”. W kwietniu br. Graveland wystąpił na festiwalu muzyki neonazistowskiej „Hot Shower” w Mediolanie. Nazwa imprezy pochodzi od popularnego w kręgach skrajnej prawicy żartu o „gorącym prysznicu” jako określeniu na komory gazowe. Na plakatach reklamujących event widniała podobizna czarnoskórego mężczyzny biegnącego za kierunkowskazem właśnie do „gorącego prysznica”.

Pieśni zespołu to stek rasistowskich wynurzeń. Mówią o globalnej supremacji „białych rąk”, „białej husarii, która wciąż podąża za zewem krwi” czy białych synach Swaroga, którzy „walczą tak, jak walczyli ich ojcowie i broczą w krwi pokonanych wrogów”. Przywódca grupy nie stroni również od poglądów antysemickich. W 2007 roku w wywiadzie dla amerykańskiego pisma „Resistance” ostrzegał przed „tymi, którzy pod przykrywką demokracji pracują na rzecz żydowskiej dominacji”. – Oni kontrolują mass media i pop kulturę. Mają władzę nad rządami i nienawidzą białych – twierdził „Darkmen”.
Oprócz Gravelandu na gdańskim festiwalu zagrają również inne kapele związane z prawicową ekstremą. Będzie to Pravia, której lider grał w przeszłości na scenie z Białą Siłą oraz Biały Viteź (Biały Wojownik) z Gdańska – zespół grający pogański black metal z elementami muzyki folkowej. W 2012 roku ukazała się jego wspólny album z Gravelandem – „Ogień wilczych serc”. Oba zespołu wydały wówczas również koszulki reklamujące płytę. Widniała na niej słowiańska swarzyca składająca się ze swastyk.

Organizator imprezy, Wiktor Dziarkowski – właściciel zlokalizowanego na terenie Stoczni Gdańskiej klubu Protokultura podpiera się, jak to często bywa w takich sytuacjach, oświadczeniem o apolityczności. – Ja nie popieram faszyzmu ani nazizmu. Nie jestem rasistą. Robię różne imprezy. Reggae, imprezy ukraińskie i białoruskie. Ostatnio był rap chrześcijański. Po prostu nie myślimy tu o polityce. Przedstawiamy sztukę, muzykę – mówi szef Protokultury.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Kompletna manipulacja – w ten sposób to na każdy zespół można wylewać pomyje/ żenujące, już na wstępie zdjęcie Honor jako niby Graveland ?? + pare wyrwanych z kontekstu wypowiedzi Darkena sprzed chyba 15 lat – ludzie ciekawe jak by was zacytowali z czasów jak mieliście po 18 lat co by wyszlo ? + „analiza” ?? tekstów zakrawająca na kompletne niezrozumienie o co w nich chodzi – a nazywanie Graveland neonazistowskim zespołem to już woła o pomste do nieba – czy Wy wiecie co znaczy termin neonazizm ??? Jednym słowem paranoja na całego i tyle w temacie/ A abstrahując już od Graveland czy nie uważacie że każdy ma prawo wyrażać takie przekonania jakie uznaje za stosowne ? Kogoś mogą np. denerwować idee lewicowe ale czy to znaczy że należy ich zakazać ? Pozwólcie zatem samym odbiorcom na własne przemyślenia i odbiór rzeczywistości oraz ocenę opartą o własne ustalenia. Problem w Polsce i nie tylko jest taki że ludzie przesyali sami myslec a operuja sloganami i nawet nie starają się o własne przemyslenia i to jest smutne/

  1. Dlaczego podpisujesz się Necro podszywasz się pod kogoś ? czy to Twój pseudonim artystyczny ?
   ale ! Niekonsekwencja ocieplania wizerunku GRAVELAND zawsze będzie utożsamiany jako Pionier NSBM w Polsce mnóstwo wydawnictw etc . nawet 2014 rok reedycja splitu z Honorem a 2 kwietnia 2016 HOT SHOWER 5 edycja …. ktoś chce tutaj mówić o wiarygodności ?
   Nie ściemniaj chłopie więc ludzi .
   http://graveland.herobo.com/en/KONZERTE-GIGS/

 2. Jestem osobą o poglądach zdecydowanie lewicowych, zgodnych z nurtem zdecydowanej większości artykułów tego portalu. Ale z przykrością muszę stwierdzić, że o ile zdecydowanie nie neguję niebezpieczeństwa popularyzacji skrajnie prawicowych poglądów, to oskarżanie Graveland o neonazizm w roku 2016 trąci komedią. Już sam początek pokazuje niedoinformowanie (czy może świadomą manipulację?) – z trzech osób na zdjęciu „zespołu Graveland” (swoją drogą link do źródła nie działa, a na oficjalnym profilu zespołu nie ma tego zdjęcia), tylko jedna faktycznie w nim występuje, a dwie pozostałe wykonujące pewne gesty nigdy w nim nie grały – jedyne powiązanie to wspólny udział na jednym wydawnictwie 17 lat temu (!), od którego czasu Rob Darken (twórca Graveland, de facto jedyny członek do czasu rozpoczęcia działalności koncertowej około roku temu) niejednokrotnie odcinał się od dawnych poglądów. Ciekaw jestem, czy każdy lewicowiec, który za nastolatka fascynował się Leninem, ale z czasem zmądrzał i stał się zwykłym socjaldemokratą także zasługuje na ostracyzm.
  Litości. Wyciągacie wypowiedzi sprzed kilkunastu lat, od których ten człowiek zdecydowanie się odcina i zmienił poglądy. Dodatkowo jego muzyka nigdy nie miała żadnych elementów politycznych i tematycznie opowiada o przedchrześcijańskiej mitologii czy wierzeniach, i nagonki oczekiwałbym raczej po Frondzie niż lewicowym portalu.

  Zresztą sam Darken te oskarżenia podsumował, pokazując zdjęcie fanów w koszulkach Graveland pochodzących chyba z każdej grupy etnicznej na świecie.

  Sam się nie dziwię już, czemu jako lewicowiec zostaję czasem nazywany „komunistą”, skoro widzę osoby z własnej strony rzucające epitetem „neonazista” w kogo popadnie.

  1. ale juz się wystraszył lub zobaczył że nikt tego nie kupił .

   Niekonsekwencja ocieplania wizerunku GRAVELAND zawsze będzie utożsamiany jako Pionier NSBM w Polsce mnóstwo wydawnictw etc . nawet 2014 rok reedycja splitu z Honorem a 2 kwietnia 2016 HOT SHOWER 5 edycja …. ktoś chce tutaj mówić o wiarygodności ?
   Następny , Nie ściemniaj chłopie więc ludzi .
   http://graveland.herobo.com/en/KONZERTE-GIGS/

 3. Jakiej „skrajnej prawicy”!? Nieuku jeden, autorze artykułu, od kiedy to PARTIA NARODOWOSOCJALISTYCZNA JEST PRAWICĄ, A DO TEGO SKRAJNĄ!!!? Jak długo można powielać takie brednie!!!?

  1. Ponieważ „narodowy socjalizm” ma tyle wspólnego z ideologią marksistowską, co świnka morska z morzem.

 4. A czego się można było spodziewać, gdy upowszechniano kult sanacji? Dla mnie dziwne, że jeszcze nie ruszyliśmy na Białoruś odbić Berezę Kartuską – największa to strata bo i najjaśniejszy symbol ówczesnych czasów. Trzeba będzie nową zbudować, a czy ta „lewacka” Unia pożyczy na to pieniądze?

 5. W latach trzydziestych w Niemczech też początkowo bagatelizowano nazistów i Hitlera. Jak to się skończyło wszyscy wiemy z historii. Czy ten zespół nie podpada już pod paragraf o szerzeniu sybboli totalitarnych? Co na to policja i prokuratura?

  1. Nie dawno zapadły wyroki skazujące dla członków Komunistycznej Partii Polski (legalnie działającej partii) za „propagowanie komunizmu” w czasopiśmie „Brzask”. Tak więc ścigani są tylko komuniści, natomiast neo-hitlerowcy nowych władz Polski nie tylko nie kolą w oczy, ale są uważani za jedynych „prawdziwych patriotów”.

  1. Jest zakazany w teorii. Bo to państwo istnieje tylko teoretycznie.

 6. Przecież to KOLEPKA! Z niej płynie samo dobro. A wujek Adolf przecież dobrym był, autostrady budował! Tę do Królewca również

 7. Ty to się ciesz że jest wolność słowa bo za takie lewackie wysrywy byś pierwszy poszedł do gazu.

  1. Niestety dla ciebie, wolność słowa ma również swoje ograniczenia. Dlatego właśnie twój wpis zgłaszam do organów ścigania. Pozdrawiam

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europejski Trybunał Praw Człowieka ponownie wydał wyrok w sprawie migrantów. Rząd zignorował orzeczenie

Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Polsce dopuścić prawników do osób koczujących n…