W najnowszym raporcie WWF eksperci wieszczą zagładę cywilizacji, o ile ludzkość nie przestanie zabijać zwierząt w ekspresowym tempie. Okazuje się bowiem, że od 1970 r. wymordowaliśmy 60 proc. ssaków, ptaków, ryb i gadów.

W raporcie WWF wypowiedziało się 59 naukowców, którzy wynotowali, w jaki sposób ekspansja człowieka przyczynia się do niszczenia przyrody. Niszczymy naturalne łańcuchy pokarmowe poprzez niszczenie ekosystemów (przyczyniają się do tego zanieczyszczenia, rozbudowa infrastruktury, polowania, które zaburzają równowagę gatunkową), a także spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego na ogromną skalę i ograniczanie zasobów pożywienia niektórym gatunkom.

Sytuacja wygląda najgorzej w Ameryce Środkowej i Południowej: tam ponad 89 proc. zwierząt zostało wybitych w latach 1970-2014. Najbardziej ucierpiały ekosystemy słodkowodne – odnotowują 83 procent strat. Wyliczono, że nawet gdybyśmy całkowicie przestali zabijać zwierzęta, to powrót do naturalnego stanu zająłby od 5 do 7 mln lat. Za chwilę wyginie 300 gatunków ssaków. Prawie połowa zwierząt oceanicznych zginęła w przemysłowych połowach. Naukowcy mówią nawet o szóstym masowym wymieraniu.

– Stoimy na skraju przepaści. Gdyby nagle nastąpił spadek populacji ludzkości o 60 proc., byłoby to równe wymarciu Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Europy, Chin i Oceanii. Taka jest skala tego, co zrobiliśmy – powiedział na konferencji prasowej Mike Barrett, dyrektor wykonawczy ds. Nauki i konserwacji w WWF. – To znacznie więcej niż po prostu utrata cudów natury. To zagraża przyszłości ludzi. To nie jest tak, że „fajnie mieć naturę”, tylko jest ona niezbędna do tego, byśmy także my przeżyli.

– Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które wie, że niszczy planetę i ostatnim, które może coś z tym zrobić – dodała Tanya Steele, dyrektor generalny WWF. Podkreśliła jednak, że jest nadzieja. Np. dzięki programom ochronnym Indie zdołały odbudować 20 proc. populacji tygrysów w ciągu 6 lat. Podobnie było z pandą wielką w Chinach.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…