Wojsko „systematycznie” praktykuje zbiorowe gwałty na dziewczętach i kobietach Rohingja, mniejszości muzułmańskiej w Birmie (Mjanma). Świadectwa zebrane w obozach dla uchodźców w Bangladeszu wskazują, że gwałty stały się jednym z narzędzi czystki etnicznej rozgrywającej się w birmańskim stanie Arakan (Rakhine).

Pramila Patten, specjalna przedstawicielka sekretarza generalnego ONZ, prowadzi śledztwo na temat przemocy seksualnej wobec kobiet Rohingja. Jej wizyta w dystrykcie Cox Bazar w Bangladeszu, gdzie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy schroniło się ponad 600 tys. uchodźców z Birmy, przyniosła raport wykazujący, że zbiorowe gwałty w Arakanie są „dyrygowane” przez dowództwo birmańskiej armii. Według niej, można to zakwalifikować jako „zbrodnie przeciwko ludzkości”.

„Słyszałam straszne relacje o gwałtach zbiorowych, wiele kobiet i dziewcząt zmarło na skutek ich brutalności” – mówiła wczoraj Patten. Nie ma dla niej wątpliwości, że „taktyka gwałtów zbiorowych” jest stosowana na „wielką skalę” według kryterium etniczno-religijnego, przeciw społeczności Rohingja. Kobiety są zmuszane do publicznego rozbierania się, są „skrajnie upokarzane”, wiele staje się niewolnicami seksualnymi.

Są w Bangladeszu kobiety-uciekinierki pokryte ranami od gwałtownych uderzeń i pogryzień. Według Patten, w zbiorowych gwałtach biorą też udział nacjonalistyczne buddyjskie milicje współpracujące z wojskiem, nawet mnisi.

„Zbiorowe prześladowania Rohingja były kluczowym czynnikiem powstania ogromnej fali uchodźców. Stanowią one przemyślane narzędzie terroru, którego celem jest eksterminacja Rohingja jako grupy etnicznej.” – mówiła Patten.

We środę do Birmy wybiera się szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson, by spotkać się zarówno z Aung San Suu Kyi, jak i dowódcą armii Minem Aungiem Hlaing. Amerykanie do tej pory stosowali bardzo skromne sankcje przeciw Birmie. Tillerson raczej nie ogłosi nowych.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…