Rząd zrobił kolejny krok w kierunku przejęcia pełnej kontroli nad procesem stanowienia prawa. Decyzją szefa resortu sprawiedliwości rozwiązane zostało ciało konsultacyjne, które przez ostatnich 20 lat czuwało nad jakością nowych przepisów z zakresu prawa cywilnego.

KK Prawa Cywilnego przestała istnieć / ms.gov.pl
KK Prawa Cywilnego przestała istnieć / ms.gov.pl

Zbigniew Ziobro zakończył działanie komisji w stylu, do jakiego obecny rząd zdążył już przyzwyczaić: z pominięciem obowiązujących dotąd standardów. – Na czwartkowe posiedzenie komisji przyszli wiceministrowie Marcin Warchoł i Łukasz Piebiak. Wręczyli nam akty odwołania z podziękowaniem od pani premier. I poinformowali, że w miejsce naszej komisji i Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego powstanie jedna: Komisja Kodyfikacyjna Rzeczpospolitej, która będzie się zajmować wszystkim – powiedział „Gazecie Wyborczej” anonimowy członek komisji.

Gremium składające się z prawników teoretyków i praktyków, wybieranych na czteroletnie kadencje, przestało istnieć ze skutkiem natychmiastowym, gdyż w określającym jego charakter i ramy działania rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów nie ma zapisu o rozwiązaniu ciała ani o procedurze jego odwołania.

Działalność komisji kodyfikacyjnych była dotąd niezwykle ważnym elementem w procesie ustaw prawnych. Wybierani na czteroletnie kadencje prawnicy należeli do najlepszych specjalistów w swoich profesjach. Ich praca polegała na opracowywaniu dla rządu projektów ustaw oraz tworzeniem nowych wersji kodeksów, jak np. nowego Kodeksu Cywilnego, który był obszarem ostatnich wysiłków jej członków. Zbigniew Ziobro uznał jednak, że on i jego ludzie nie potrzebują już takiego wsparcia.

W zapowiedź utworzenia nowego ciała – Komisji Kodyfikacyjnej Rzeczpospolitej, która miałaby również przejąć funkcję KK Prawa Karnego, powątpiewa znaczna część ekspertów. Istnieje bowiem poważna obawa, że żaden z uznanych prawników nie będzie chciał firmować swoim nazwiskiem działalności, polegającej na posłusznym zaklepywaniu ustaw dyktowanych przez rząd. Analogiczna sytuacja miała miejsce podczas poprzednich rządów PiS, kiedy Ziobro rozwiązał KK Prawa Karnego i przez wiele miesięcy, mimo rozpaczliwych poszukiwań, nie był w stanie skompletować składu nowego ciała.

W trakcie ostatniej pełnej kadencji KK Prawa Cywilnego przygotowała 15 projektów ustaw i zaopiniowała ponad 350 projektów.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…