13 stycznia odbędzie się pierwsza rozprawa przeciwko aktywistkom Elżbiecie P. i Annie P. za rozpowszechniania wizerunku „tęczowej Matki Boskiej”. Aktywistkom grozi do dwóch lat pozbawienia wolności za obrazę uczuć religijnych.
W kwietniu 2019 aktywistki rozmieściły naklejki i plakaty przedstawiające przerobiony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli w odpowiedzi na homofobiczną instalację w jednym z płockich kościołów. Chodzi o ołtarz Grobu Pańskiego przedstawiający homoseksualizm i „gender” jako grzechy.
Policja przeprowadziła dochodzenie i 6 maja 2019 o 6 rano wtargnęła do mieszkania aktywistki Elżbiety P. zarekwirowała komputery i zabezpieczyła dowody zbrodni. Matka Boska Częstochowska – Tęczowska okazała się powiązana z Elżbietą P. Aktywistka została przewieziona do aresztu w Płocku, co zresztą zostało uznane później przez Sąd Rejonowy w Płocku za niezasadne.
6 maja obie aktywistki stawiły się dobrowolnie na komisariacie w Płocku w celu złożenia wyjaśnień. Jeszcze tego samego dnia Elżbiecie P. postawiono zarzut obrazy uczuć religijnych. Anna P. usłyszała zarzuty rok później.
O postępach w sprawie na bieżąco raportował ówczesny Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Joachim Brudziński. Sprawa odbiła się głośnym echem na całym świecie, głos zabrały liczne organizacje broniące praw człowieka: Amnesty International, Freemuse, Front Line Defenders, Human Rights Watch, ILGA-Europe, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Kampania Przeciw Homofobii- poinformowały aktywistki.
„Nie zgadzamy się na indoktrynowanie w kierunku nienawiści i segregacji. Sposób, w jaki księża katoliccy przedstawiają i tłumaczą świat, nie jest wewnętrzną sprawą kościoła, gdy dotyczy i dotyka nie tylko jego wyznawców. To, co się stało w płockim kościele nie jest też wewnętrzną sprawą Płocka, bo dzieje się w Polsce i na nią promieniuje. Choć nie mieszkamy w tym mieście, mamy prawo zajmować stanowisko i podejmować akcje również na tym terenie”- skomentowały swoje działania aktywistki w swoim oświadczeniu.
13 stycznia odbędzie się pierwsza rozprawa aktywistek oskarżonych o obrazę uczuć religijnych w Sądzie Rejonowym w Płocku. Jakiś czas temu w mediach społecznościowych ruszyła kampania solidarności z oskarżonymi pod hasłem „tęcza nie obraża”.
Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty
W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…