– W naszym kraju nie da się żyć. Wpuśćcie nas albo zamknijcie granicę!  – apelowali wczoraj do polskich władz. – Nie jesteśmy żadnymi terrorystami.

Uchodźcy w Polsce / wikipedia commons
Uchodźcy w Polsce / wikipedia commons

Utknęli na granicy Terespol-Brześć już kilka miesięcy temu, bezskutecznie składając wnioski o azyl. Przekonywali, że nie są imigrantami ekonomicznymi, ale że w swoim kraju czują się zagrożeni. Polska nie chciała ich przyjąć, zasłaniając się przesłankami o bezpieczeństwie i oskarżając o terroryzm. Materiał o grupie koczujących pod granicą Czeczenów wyemitowała telewizja Biełsat.

Wczoraj wieczorem grupa zniknęła z przejścia granicznego, prawdopodobnie została zabrana przez białoruskie służby graniczne. Na bezskuteczne apele uchodźców zareagował minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Był nieugięty: – Nie będziemy ulegać presji tych, którzy chcą doprowadzić do kryzysu migracyjnego. Nasza polityka jest zupełnie inna. Granica polska jest szczelna. W Czeczenii nie ma wojny, w odróżnieniu od sytuacji sprzed lat.

Błaszczak zapowiedział, że póki rządzi Prawo i Sprawiedliwość, Polska nie będzie narażona na zagrożenie terrorystyczne. Stwierdził, że na białoruskiej granicy powstaje nowy szlak przerzutu muzułmanów do Polski, ta jednakże powinna poważnie traktować swoją rolę jako uszczelniacza granicy unijnej. Przypomniał, że kiedy w Czeczenii była wojna, Polska pomagała jej obywatelom, teraz zaś nie ma takiej potrzeby.

Czeczeni, którzy utknęli w Brześciu, nierzadko bywali już w Polsce, część się tu wychowała. Wrócili, ponieważ, jak twierdzą, „w ich kraju nie da się zyć”.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jestem jak najdalej od tego, by pochwalać Paszczaka, ale w tej sprawie podjął słuszną decyzję. Czeczeni nie chcą pozostać w Polsce, dobrze wiedzą, że u nas było by im gorzej, niż w Czeczenii. Oni chcą się dostać do Niemiec, jak i ich krajanie z lat 90-ch. Ale prawo unijne zobowiązuje nas do zatrzymania ich u siebie. Jesteśmy bowiem pierwszym krajem unijnym, do którego by wjechali „uchodźcy”. Wpuszczając ich do kraju, narazilibyśmy się i tym ludziom (trzeba by ich zatrzymać w ośrodkach dla azylantów, które u nas przypominają półwięzienia) i Niemcom, bo Czeczeni prędzej czy później by jednak uciekli do Niemiec.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo modernizuje Peru nie zważając na intrygi prawicy

Parlamentarna prawica nie ustaje w zakulisowych intrygach wymierzonych w Pedro Castillo. W…