Prawo mówi, że mogą pobierać dodatek – jednak muszą mieć na karcie pobytu adnotację „dostęp do rynku pracy”. To powoduje nieporozumienia. Rzecznik praw dziecka domaga się, aby przepisy ujednolicono.

Rodziny imigrantów mogą pobierać dodatek 500+, choć jeszcze nie wszystkie, fot. pixabay.com/ dassel
Rodziny imigrantów mogą pobierać dodatek 500+, choć jeszcze nie wszystkie, fot. pixabay.com/ dassel

Marek Michalak zwrócił się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby wszyscy imigranci spełniający kryteria przewidziane w ustawie, mogli skorzystać z dodatku „Rodzina 500+” bez tłumaczenia się i stresującej biurokracji.

Teraz bowiem świadczenia pozbawieni są wszyscy, którzy nie mają adnotacji „dostęp do rynku pracy” na karcie pobytu, ponieważ przebywają w Polsce na mocy przepisów szczególnych (status uchodźcy, pobyt ze względów humanitarnych, ochrona uzupełniająca, zezwolenie na pobyt czasowy). Oni również w praktyce mogą szukać w Polsce pracy, jednak brak tego konkretnego zapisu w karcie już sprawia, że samorządy „na wszelki wypadek” odmawiają im świadczenia. Rzecznik Praw Dziecka chce skończyć z biurokracją. Resort zaś zapewnia, że w 12 miesięcy od wdrożenia programu „Rodzina 500+” dokona przeglądu jego działania, usprawni go oraz załata luki legislacyjne i biurokratyczne.

„Interwencja legislacyjna jest w tym przypadku konieczna. Jej brak będzie oznaczał, że wiele rodzin cudzoziemskich zostanie bezpodstawnie pozbawionych należnej im pomocy ze strony państwa” – napisał Marek Michalak w piśmie do ministerstwa. Tymczasem ostatnie dane mówią o wzroście liczny wniosków o przyznanie statusu uchodźcy w Polsce. Od początku roku złożono ich 8 tysięcy.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Na stokach Cytadeli uczczono pamięć pomordowanych działaczy

138 lat temu w Warszawie doszło do egzekucji 4 działaczy Socjalnorewolucyjnej Partii Prole…