Marka SA to firma z Białegostoku. Już w listopadzie notowana na giełdzie spółka raportowała, że „dodatkowe rządowe transfery socjalne” doprowadziły do spadku liczby pożyczek. Jak pisze portal „NaTemat”, nie powiodła się próba znalezienia dodatkowych inwestorów i lichwiarska firma wpadła w poważne kłopoty. Podobne problemy mają także inne podobne podmioty na rynku.

Rynek pożyczek-chwilówek mocno odczuł świadczenia rodzinne / youtube.com

Marka SA to typowa firma oferująca pożyczki-chwilówki: oferowała swoim klientom niewielkie pożyczki gotówkowe, nie sprawdzając w żaden sposób, czy będzie ich stać na spłatę, na bardzo wysoki procent – rzeczywista roczna stopa zwrotu wynosiła nawet 1000 proc. Z usług Marki korzystali zwykle najbiedniejsi ludzie, których sytuacja finansowa nie pozwalała im na wzięcie niżej oprocentowanej pożyczki w prawdziwym banku, a które dramatycznie potrzebowały pieniędzy. Świadczenie 500+, które od kwietnia trafia do rodzin z dwójką lub większą liczbą dzieci, znacznie zmniejszyło liczbę desperatów, wpędzających się w podobną sytuację. – W raportowanym miesiącu utrzymuje się spadek zgłoszeń na nowe pożyczki od nowych klientów. Spółka ma nadzieję, że w dłuższej perspektywie są to zdarzenia przejściowe wynikające z dodatkowych rządowych transferów socjalnych, które pojawiły się w wielodzietnych gospodarstwach domowych – pisano już w listopadzie w comiesięcznym raporcie z działalności spółki. Nadzieje spółki jednak się nie ziściły, lepiej nie było – poszukiwano 3 mln zł od inwestorów, jednak udało się zgromadzić niewiele ponad 140 tys.

Już w czerwcu podobne problemy pojawiły się w Providencie, największej firmie pożyczkowej działającej na polskim rynku. Marcin Żuchowski, dyrektor ds. ryzyka kredytowego i członek zarządu lichwiarskiego giganta już w czerwcu zeszłego roku przyznawał w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, że spadła szczególnie liczba pożyczek udzielanych na najmniejsze kwoty rodzinom, zwłaszcza udzielanych rodzinom wielodzietnym.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Lewica: rząd powinien zorganizować produkcję szczepionki w Polsce. Nie zrobił jednak nic w tym kierunku

Mocne słowa krytyki przekazali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu przedstawiciele parlame…