Kopalnia węgla brunatnego w Turowie nie zostanie zamknięta? Porozumienie między Polską i Czechami coraz bliżej. Jakie warunki musi spełnić Polska żeby skarga do TSUE została wycofana?

TSUE wydał tymczasowy wyrok

21 maja TSUE wydał wyrok tymczasowy w sprawie zamknięcia kopalni węgla brunatnego w Turowie, zasilającego elektrownię w kompleksie energetycznym należącym do PGE. Wyrok był odpowiedzią na skargę Czech, wystosowaną ze względu na negatywny wpływ kopalni na środowisko. Decyzją TSUE kopalnia miała zostać zamknięta z dnia na dzień, aż do czasu pełnego rozpatrzenia skargi i wydania ostatecznego wyroku.

Wyrok TSUE wywołał ogromny sprzeciw władz PGE oraz samych pracowników kopalni, przy której pracuje tysiące osób. Turów odpowiada też za 7proc. zapotrzebowania energii w Polsce, oraz zasila energią elektryczną prawie 4mln gospodarstw domowych. Nagłe zamknięcie wywołałoby kryzys energetyczny na skalę krajową.

Mimo to, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050, wezwali do natychmiastowego poparcia decyzji TSUE, i zamknięcia kopalni.

Kopalnia zasila miliony gospodarstw domowych

„Kompleks energetyczny w Turowie to miejsca pracy dla tysięcy Polaków, zapewniające byt kilkudziesięciu tysiącom osób, które z dnia na dzień straciłyby źródło utrzymania. Wygaszenie wszystkich bloków w Turowie oznaczałoby również brak możliwości ich uruchomienia w przyszłości. Tak więc tymczasowe zamknięcie kopalni i elektrowni byłoby równoznaczne z ich trwałą likwidacją na wiele miesięcy przed rozstrzygnięciem skargi.” –czytamy na stronie PGE.

Premier Mateusz Morawiecki nie zgodził się z decyzją Trybunału, i rozpoczął rozmowy z premierem Czech Andrejem Babisem.  Mają one doprowadzić Polskę do zawarcia umowy, która zagwarantuje dalszą pracę kopalni z poszanowaniem środowiska naturalnego. Strona Czeska narzeka na obniżenie poziomu wód gruntowych i zanieczyszczenie środowiska. Domagają się od Polski partycypowania w kosztach modernizacji kopalni. Wymagana kwota to 45 mln złotych.

Porozumienie coraz bliżej

„Mając na uwadze zacieśnienie transgranicznej współpracy z Czechami wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia. W wyniku tego porozumienia Czechy zgodziły się wycofać wniosek do TSUE.” napisała Kancelaria Premiera na Twitterze.

Ministerstwo Środowiska i Klimatu potwierdza dobry kierunek rozmów: „Dzięki rozmowom premiera Morawieckiego z premierem Czech i konkluzjom zespołu negocjacyjnego, ustalono porozumienie ramowe, które określa warunki, na jakich zostanie oparta umowa z Czechami.” W Brukseli nadal trwają rozmowy nam porozumieniem i szczegółami umowy, która jest już w trakcie spisywania.

 

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…