Rząd Kanady wreszcie doszedł do porozumienia z rdzennymi mieszkańcami i uzgodniono kwotę rekompensaty za wyrządzone krzywdy. 40 mln dolarów kanadyjskich odszkodowania zostanie wypłacone ofiarom przymusowej asymilacji i chrystianizacji.
O jakie krzywdy chodzi?
W XIX wieku rząd Kanady wraz z kościołem katolickim utworzyły sieć setek szkół z internatem, do których przymusowo wysyłano dzieci Inuitów, Metysów i innych grup.
W szkołach panowała powszechna przemoc, głodzenie, przemoc seksualna, fatalne warunki bytowe. Dzieci były często siłą odbierane od rodzin i umieszczane w placówkach jak najdalej od domu, by ucieczka była niemożliwa. Nauczyciele i duchowni kościoła katolickiego prześladowali dzieci i młodzież w skali dotąd niespotykanej. Brutalna przemoc była na porządku dziennym we wszystkich placówkach. Trenowano dzieci do ślepego posłuszeństwa, bito i poniżano. Dziś o ludziach którzy przetrwali pobyt w ośrodkach mówi się „ocaleńcy”.
Sprawa zaczęła wypływać na jaw 15 lat temu, kiedy posypały się oskarżenia o łamanie przez Kanadę praw człowieka i pozwy zbiorowe od rodzin i dzieci pokrzywdzonych.
Obejmując swój urząd prezydenta Justin Trudeau obiecał zająć się tą kwestią w trybie pilnym. Dojście do porozumienia i zaoferowanie wystarczającej kwoty zajęło mu jednak niemal 7 lat.
W 2015 roku powstał raport Komisji Prawdy i Pojednania, opisujący szokujące ze względu na swoją brutalność, ale przede wszystkim skalę, metody wychowawcze i działania kanadyjskiego systemu edukacji wobec rdzennych dzieci. Dzieci umierały z głodu, chorób i zimna. W Kanadzie odkryto już kilka miejsc z masowymi grobami dzieci, w których łącznie znaleziono ponad tysiąc ciał. Z pewnością takich miejsce będzie więcej.
40 mld dolarów kanadyjskich zostanie przekazane dzieciom i rodzinom pokrzywdzonym przez zbrodniczy system edukacyjno-kościelny. Przez 150 lat przez placówki przeszło kilkaset tysięcy dzieci, żadne nie bez szwanku. W reportażu Joanny Gierak- Onoszko „27 śmierci Toby’ego Obeda” można zapoznać się z tą historią, która zniszczyła rdzenną społeczność Kanady. Ostatnią tego typu placówkę zlikwidowano dopiero w 1996 roku.
Canada announced two agreements totaling $31.5 billion to reform its child welfare system and to compensate potentially hundreds of thousands of First Nations children who were removed from their families and were deprived of the services they needed https://t.co/hlZlRF6GHA pic.twitter.com/3fUXts7Nir
— Reuters (@Reuters) January 5, 2022
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…