„Magiczna bariera 100 tysięcy zatrudnionych policjantów właśnie została przekroczona. Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku w polskiej Policji służy obecnie 100 557 policjantów.” To rekord- chwali się polska policja.

To absolutny rekord, a tendencja nadal jest zwyżkowa. W 2021 roku pracę w policji podjęło ponad 2500 więcej funkcjonariuszy, niż z niej odeszło. Mimo pandemii i, jak twierdzi policja, wysokich wymagań, coraz więcej osób pragnie realizować się zawodowo w służbach.  W rekordowym 2021 roku pracę rozpoczęło prawie 7000 nowych funkcjonariuszy.

Od 2017 roku systematycznie rośnie liczba wakatów i na tym nie koniec. „W ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych Podległych MSWiA na lata 2022 – 2025 liczba etatów w Policji zwiększy się do niemal 110000.”, czytamy na stronie policja.pl.

Od 2010 roku liczba poborów wzrosła dwukrotnie. Na czym polega fenomen wykładniczego wzrostu popularności pracy w służbach? Zarobki w policji zaczynają się od 2.800 na rękę dla najmłodszych kursantów po skończonym 26 roku życia, a zwykły policjant zarabia 3.800. Dalej nie jest dużo lepiej, bo detektyw zarabia jedynie 4.700 zł netto. W powyższych kwot wynika, że to nie pieniądze są główną motywacją.

Niewielkie pieniądze, testy psychiczne i sprawnościowe, „które do łatwych nie należą”, nie odstraszają nowych rekrutów, a wręcz przeciwnie.

„Liczba kandydatów do służby w Policji jest i była duża (największe zainteresowanie było rzeczywiście w latach tzw. kryzysu światowego), ale i stan pandemii nie zmniejszył zainteresowania osób, które chcą dostać się w szeregi Policji. To ciekawy, ale i bardzo odpowiedzialny zawód. „- ostrzegają policjanci.

„Jeśli zechcesz z nami pracować, to tworząc razem 100 tysięczną formację, będziemy odpowiadać za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju. To zawód dla ludzi z pasją. Dużo wymagający i dużo dający w zamian. Spróbuj, bo naprawdę warto.”- zachęcają bezpośrednim językiem przyszłych funkcjonariuszy. Kandydat musi spełnić szereg warunków, by móc przystąpić do testu z wiedzy o funkcjonowaniu policji, który składa się z 40 pytań.

” Test z wiedzy nie jest testem selekcyjnym. Oznacza to, że każdy kandydat przechodzi do kolejnego etapu – z mniejszą lub większą ilością punktów. Z drugiej strony staraj się przyłożyć do tego etapu, bowiem liczba punktów uzyskanych na teście będzie miała wpływa na Twoje ostateczne miejsce w rankingu!- wspierają łagodnie policjanci. 

Państwo policyjne rośnie w siłę, a praca w służbach chociaż nisko płatna, zdaje się dawać oparcie, poczucie mocy i siły, której potem można łatwo nadużywać wobec reszty społeczeństwa.

 

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…