Organizacja Oxfam przedstawiła swój najnowszy raport dotyczący rozłożenia kapitału na świecie. Prezentowane liczby pokazują, jak najzamożniejsi ludzie bogacą się jeszcze bardziej kosztem biednych.

Na każdej tragedii ktoś korzysta i w przypadku pandemii koronawirusa nie mogło być inaczej – kiedy mali, szarzy ludzie tracili pracę, członków rodziny i nierzadko popadali w spiralę długów, najbogatsi ludzie świata od dawna nie czuli się lepiej.

Miliardy na koncie kiedy umierają ludzie

Z raportu Oxfam wynika, że 10 najzamożniejszych ludzi na Ziemi podwoiło swoje majątki (skok o 119 proc) – od 700 miliardów dolarów do 1500 miliardów dolarów co skutkuje zawrotną prędkością bogacenia się 15 tys. dolarów na sekundę i 1,3 miliarda dolarów dziennie. Więc, przykładowo, jeżeli Jeff Bezos chciałby roztrwonić swoją fortunę wydając milion dolarów dziennie, musiałby być w stanie pożyć jeszcze 414 lat.

W tym samym okresie (marzec 2020 – listopad 2021) pandemia spowodowała, że 163 miliony ludzi popadło w ubóstwo.  Na dodatek, pandemia najbardziej dotknęła kobiety – spadł odsetek ich zatrudnienia i szacuje się, że straciły łącznie 81,5 miliardów dolarów przychodu.

„Już teraz 10 najbogatszych ludzi posiada majątek 10 razy większy niż 40 proc. całej najbiedniejszej części populacji” – komentuje Gabriela Butcher, prezes Oxfam International – „Nawet, gdyby wartość ich fortun uległa zmniejszeniu o 99,993 proc. i tak byliby posiadaczami globalnego 1 procenta”.

Czas na odważne decyzje

Równocześnie eksperci Oxfam przekonują, że ogromne nierówności wynikające z raportu nie są samoistnym fatum, ale wypadkową konkretnych decyzji politycznych. Podkreślają, że jak nigdy potrzebne są odważne decyzje gospodarcze i nacisk na rozwój najbiedniejszych warstw i krajów – zamiast dalej napychać kabzy miliarderom.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia monopolu Big Pharmy na szczepionki, która nie pozwala na równomierne rozlokowanie ich tak, by dostęp do nich w różnych miejscach świata był zbliżony – a te różnice widać nawet w pojedynczych państwach. Oxfam apeluje o tworzenie centr produkcji szczepionek na południu globu i dotrzymanie słowa dotyczącego przekazania 45 milionów dawek w krajach rozwijających się.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…