Związek zawodowy Ver.di wezwał do strajku robotników sześciu niemieckich magazynów Amazona. Protest ma potrwać cztery dni i być pracowniczym pokazem siły przed rozmowami niemieckich związkowców z amerykańskim gigantem handlu elektronicznego na temat podwyżek płac i układów zbiorowych pracy.

Strajki w niemieckich magazynach Amazona

Jak informuje centrala związkowa Ver.di, robotnicy strajkują w magazynach Amazona w Rheinbergu, Werne, Koblencji, Lipsku oraz w dwóch lokalizacjach w Bad Hersfeld. Ich protesty robią za „nieoficjalne rozpoczęcie” negocjacji płacowych z Amazonem, które mają się rozpocząć w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Pracownicy Amazona żądają podwyżek płac

„Amazon zbił w czasie pandemii fortunę. Z samego już tylko tego faktu musi przestać uchylać się od podwyżek płac” – powiedział związkowiec z Ver.di Orhan Akman. Centrala domaga się podniesienia o 4,5 proc. wynagrodzeń dla pracowników sektora handlu detalicznego i sprzedaży wysyłkowej, a tam, gdzie nie udało się tego zrobić dotychczas – podpisania układów zbiorowych pracy. „To musi stać się w Amazonie w tym roku” – dodaje Akman.

Niemiecki związki zawodowe kontra Amazon

Związki zawodowe w Niemczech od lat toczą walkę z Amazonem o lepsze płace i warunki zatrudnienia dla pracowników logistyki. Od 2013 roku regularnie organizują strajki. Natomiast korporacja, specjalizująca się w torpedowaniu propracowniczych inicjatyw na całym świecie, uparcie twierdzi, że „oferuje pracownikom doskonałe wynagrodzenie i wiele dodatkowych korzyści”. Dla obu stron sprawa jest bardzo istotna, bowiem Niemcy są drugim po USA największym rynkiem Amazona.

Sytuacja strajków pracowników Amazona w innych krajach

To kolejny w ostatnim czasie akt oporu pracowników wobec praktyk korporacji Jeffa Bezosa. W zeszłym tygodniu strajk z żądaniem podzielenia się krociowymi zyskami firmy z czasu pandemii i podwyżki płac zorganizowali robotnicy z Włoch, dzisiaj zaś dobiega końca głosowanie pracowników z Bessemer w Alabamie w sprawie utworzenia przez nich związku zawodowego – pierwszego w całej 27–letniej historii działalności Amazona w USA.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd zrzuca maskę

Dzisiejszy dzień przejdzie do historii jako symbol kolejnej niedotrzymanych obietnic przed…