Amazon rozszerza swoją działalność w Polsce. Już od wtorku sprzedający mogą się rejestrować na platformie sprzedażowej światowego giganta należącego do Jeffa Bezosa, który swój sukces zawdzięcza maksymalnej eksploatacji pracowników przy minimalnych nakładach finansowych. Czyli wyzyskowi.

Do tej pory amerykański gigant posiadał w Polsce tylko centra logistyczne, zatrudniając ok. 18 tysięcy osób. Niebawem powiększy działania o platformę sprzedażową. Chociaż przybędzie miejsc pracy, wielu pracowników Amazona na całym świecie decyduje się na protesty z uwagi na fakt, w jakich warunkach się ta praca odbywa. O ostatnim wrocławskim strajku w magazynie megakorporacji pisaliśmy TU.

Nowa platforma sprzedażowa cieszy niektórych przedsiębiorców i klientów, ponieważ mają dość monopolisty Allegro. Do niedawna polscy klienci korzystali z niemieckiej platformy sprzedażowej, teraz jednak to się zmieni. Od wtorku sprzedający przedsiębiorcy mogą rejestrować się na platformie Amazon, a sprzedaż ruszy niebawem.

Największą konkurencją Amazon będzie dla Allegro, do którego Polacy są bardzo przywiązani oraz AliExpress – chińskiego dystrybutora podrabianych rzeczy znanych marek.

Allegro jednak nie boi się, mimo że już stracili na giełdzie. – Amazon już jest od dawna w Polsce. Działają tu centra dystrybucyjne, do tego niemiecka strona firmy została przetłumaczona na polski. Jednak my, jako Allegro, mamy mnóstwo atutów, które sprawiają, że jesteśmy marką pierwszego wyboru dla polskich klientów. Oczywiście konkurencja jest dobra, bo dzięki niej mocniej zabiegamy o uwagę klientów – powiedział Francois Nuyts, prezes Allegro w rozmowie z portalem money.pl. Zapowiadają stworzenie własnych paczkomatów, ponieważ klienci najbardziej cenią sobie tego typu rozwiązanie.

Dzisiejsze informacje o rozszerzeniu działalności giganta w Polsce są żywo komentowane, a entuzjazmu nie widać. Wiele osób, w tym przedsiębiorcy i politycy widzą w Amazonie zagrożenie zamiast innowacji.

Na portalu money.pl internauci nie kryją oburzenia : „bezwzględna firma, (…)kilka razy zniszczyli mi konta,(…) analizują sprzedaż każdego klienta i wprowadzają te same produkty tylko w dużo niższej cenie biorąc od producentów z odroczeniem płatności, czasami ceny produktów były niższe niż moje zakupu! Rozwalają rynki, niszczą firmy lokalne oraz te które handlują z nimi ! Moja firma upadła przez Amazona ! Poczytajcie co robią i jak, jak traktują ludzi na halach ile im płacą ?! Ich umowy są tak zawiłe że albo się zgadzasz na wszytko albo nie możesz handlować !” , „Dla polskich firm nic dobrego z tego nie wyniknie”, „Najczystsza forma niewolnictwa ekonomicznego będzie w Polsce. Cieszcie się Polacy.” „Amazon ma firmy z całej Europy, które sprzedają chiński badziew z marżą 1000 proc., a podatek VAT płacony w zamówieniu z Polski ląduje w innym kraju (kraju sprzedającego). Potem amazon tak zarządza finansami żeby były straty i unika miliardowych podatków w UE. Amazon to zagrożenie dla polskich firm.”

Przed konsekwencjami wkroczenia do polski kolejnej wielkie korporacji ostrzega poseł Lewicy Maciej Konieczny. – Firma Amazon wkracza do Polski z serwisem sprzedażowym. Teren wprost idealny dla drapieżnika. Jest trochę ludzi, którzy mają za co kupować, lokalnych firm które można wymieść z rynku i państwo z tektury, które gigantowi nie podskoczy. Coś mi mówi, że bogatsi od tego nie będziemy- pisze na Twiterze.

Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że amerykański koncern  i tak nie będzie płacił podatku w Polsce, a jedynie wzbogaci się na taniej sile roboczej.

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …