Wczoraj w Zitacuaro został postrzelony 55-letni dziennikarz, Roberto Toledo. To czwarte morderstwo dziennikarzy w niespełna miesiąc.

W poniedziałek Roberto Toledo zmierzał do biura, w którym pracował, w celu nagrania wywiadu – nie zdążył. Na parkingu przed budynkiem napadło go trzech uzbrojonych mężczyzn, którzy oddali w jego kierunku osiem strzałów i zbiegli z miejsca zdarzenia. Dziennikarz zmarł wskutek odniesionych ran w szpitalu.  Przed nim w styczniu zginęło trzech innych dziennikarzy.

Powodem zabójstwa Toledo miały być napisane przez niego artykuły opublikowane przez Monitor Michoacan – internetowym medium, z którym współpracował ponad dwa lata. Redaktor naczelny portalu, Armando Linares przyznał mediom, że od jakiegoś czasu pracownicy jego strony otrzymywali groźby śmierci. Linares podaje również, że zmarły dziennikarz zajmował się korupcją wśród urzędników i wysokiej administracji, co, według niego, było powodem morderstwa.

Meksyk to nie kraj dla dziennikarzy

Tydzień temu setki osób zebrały się na ulicach 35 meksykańskich miast, by upamiętnić trójkę zamordowanych dziennikarzy, którzy poświęcili życie dla ujawniania przypadków korupcji polityków, administracji oraz przemocy, której dopuszczają się meksykańskie kartele i gangi narkotykowe. Protestujący domagali się większej czujności policji dotyczącej bezpieczeństwa zatrudnionych w mediach osób oraz spotkania z podsekretarzem ds. praw człowieka, Alejando Encinasem.

Według CJP – Komitetu Ochrony Dziennikarzy, Meksyk jest najbardziej niebezpiecznym krajem dla pracujących w mediach osób. Komitet podaje, że od 1992 do 2021 zamordowanych zostało 138 dziennikarzy.

„Przemoc wobec prasy jest ciągłym zjawiskiem, a więc jej przeciwdziałanie wymaga kompleksowych i długofalowych działań” – powiedział Jan-Albert Hootsen, rzecznik CJP który zwraca uwagę, że śmiertelność dziennikarzy z powodu przemocy jest wciąż wysoka, niezależnie od zmieniającej się administracji i rządów.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…