Na początku października prezydent Andrés Manuel López Obrador wniósł projekt ustawy, rezerwującej dla państwa dalsze poszukiwanie i wydobywanie litu. Teraz minister energii zapowiedział utworzenie państwowej spółki, która ma się tym zajmować.

Uznanie litu za surowiec strategiczny, zaprzestanie udzielania podmiotom prywatnym koncesji na poszukiwanie i eksploatację jego złóż oraz podjęcie przez państwo aktywności w tym obszarze – to tylko niektóre zapisy ustawy o reformie energetycznej. „Musimy chronić ten pożądany minerał. Należy do narodu, nie możemy pozwolić, by przeszedł w ręce korporacji lub hegemonicznych mocarstw” – powiedział prezydent. Skierowany przez niego do Kongresu projekt zakłada również m. in.: zagwarantowanie państwowej Komisji Federalnej ds. Elektryczności większościowego udziału w rynku i umożliwia jej nakładanie na prywatne elektrownie obowiązku sprzedaży określonej ilości energii elektrycznej.

Ustawa wprowadza zmiany do meksykańskiej konstytucji, dlatego do jej przegłosowania konieczne będzie uzyskanie kwalifikowanej większości dwóch trzecich głosów w Kongresie, a później akceptacja przez większość legislatyw stanowych. „Chcemy, aby w konstytucji zapisano, że lit należy do państwa” – zadeklarował AMLO. Zwrócił również uwagę, iż bez względu na los przedłożonego projektu, jego administracja już teraz dysponuje kompetencją do zablokowania przyznawania prywatnym firmom jakichkolwiek zezwoleń na wydobywanie tego surowca. „Odrzucimy wszelkie wnioski o koncesje na eksploatację litu i mamy do tego prawo” – powiedział prezydent.

Minister energii Rocío Nahle zapowiedział w tym tygodniu, że meksykański rząd zamierza powołać państwowe przedsiębiorstwo, mające zajmować się poszukiwaniem złóż i produkcją litu. Ma to zapewnić efektywne i przynoszące korzyść wszystkim obywatelom wykorzystanie krajowych zasobów tego metalu. Lit jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych w gospodarce surowców. Wykorzystuje się go m. in.: do produkcji baterii litowo-jonowych i litowo-polimerowych, ogniw litowych oraz wytrzymałych stopów używanych w lotnictwie. Według obecnych szacunków same tylko złoża Bacadéhuachi, w położonym na północy Meksyku stanie Sonora, kryją osadzone w skałach i glinie 243 mln ton tego surowca.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…