Ponad 150 tys. osób wzięło udział w wiecu z udziałem prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora na placu Zócalo w Meksyku. Popularny AMLO dokonał przed zgromadzonymi obywatelami podsumowania trzech lat swojego urzędowania.

„Naród meksykański po raz kolejny zaufał zdolności urzędników do walki z korupcją i ubóstwem. Przyjęliśmy politykę promowania równości społecznej” – mówił AMLO, który w 2018 roku wygrał wybory otrzymując 53 proc. głosów, a dzisiaj w sondażach cieszy się poparciem ponad 70 proc. obywateli.

„Działania naszej administracji są oparte o przyjętą politykę zrównoważonego rozwoju, która ma pomóc najbardziej potrzebującym obywatelom. Obecnie prawie wszystkie najbardziej wrażliwe społeczności meksykańskie otrzymują wsparcie publiczne. Dziewięć milionów seniorów dostaje emerytury, a 11 milionów młodych ludzi korzysta ze stypendiów” – podkreślił prezydent.

AMLO przypomniał, że w ciągu trzech lat jego urzędowania dzienne wynagrodzenie minimalne w Meksyku wzrosło o 60,4 proc., a od stycznia wzrośnie o kolejne 22 proc. – z 7 USD do 8,64 USD. Zwrócił także uwagę, że każdego roku powstają w Meksyku setki tysięcy nowych miejsc pracy, a zatrudnienie osiągnęło za jego kadencji rekordowy poziom.

„Wkrótce wyjdziemy z kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią, ponieważ nie zadłużyliśmy się i nadal zwiększamy dochody” – powiedział AMLO. Zaznaczył jednocześnie, że Meksyk w tym roku pozyskał 24,8 mld USD z bezpośrednich inwestycji zagranicznych i zwiększył swoje rezerwy międzynarodowe o 15 proc.

Prezydent mówił także o korzyściach płynących z umowy o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem i Kanadą (USMCA), która dała impuls do rozpoczęcia inwestycji infrastrukturalnych, takich jak m. in.: Tren Maya (ponad 1500-kilometrowa linia kolei międzymiastowej na płw. Jukatan), rafineria Dos Bocas czy Międzynarodowe Lotnisko im. generała Felipe Angelesa w Meksyku.

„Oparliśmy się przeciwnościom losu i nadal będziemy robić postępy w przekształcaniu życia publicznego w Meksyku” – powiedział AMLO podkreślając, że 50,5 proc. populacji kraju zostało już w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…