Oczywiście Rada interweniowała na wniosek Ordo Iuris. Konserwatyści zapałali oburzeniem na kreskówkę „Harmidom” („The Loud House”) emitowaną na kanale Nickelodeon. W bajce występuje gejowskie małżeństwo – które na domiar złego wychowuje dziecko. KRRiT wysmażyło do telewizji pismo, aby wystrzegać się takich treści.
KRRiT teoretycznie powstała po to, by bronić w mediach wolności słowa i etyki przekazu. Tymczasem z pisma wysłanego do Nickelodeona dowiadujemy się, że „audycje i inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości” oraz że stacja powinna „wystrzegać się emitowania materiałów prezentujących model rodziny sprzeczny z wzorcem, który w Polsce podlega ochronie prawnej”.
Ponadto KRRiT pisze o bajce: „deprawuje nasze dzieci, lansując związki jednopłciowe, imitujące tradycyjną rodzinę. Wykazaliśmy, że jest to niezgodne z art. 18 Konstytucji RP, który jednoznacznie stwierdza, że małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczpospolitej Polskiej”.
Prawników z Ordo Iuris oraz konserwatystów z Krajowej Rady zabolało to, że para homoseksualnych bohaterów przedstawiona została w pozytywnym świetle, w dodatku pokazano, że małżonkowie publicznie okazują sobie czułość – całują się i przytulają.
„Harmidom” to amerykańska kreskówka, która miała swoją premierę w 2016 roku. Opowiada o perypetiach 11-letniego chłopca, który pochodzi z wielodzietnej rodziny – ma 10 sióstr. W bajce pokazano problemy dużych rodzin i typowych amerykańskich społeczności z przedmieścia. Przedstawiono przeróżne typy osobowości (niektóre z sióstr głównego bohatera mają np. próby samobójcze, czują się niezrozumiane przez otoczenie, cierpią na różne fobie i problemy zdrowotne). W serialu pojawiają się również postaci o różnych kolorach skóry, nieheteroseksualne czy z zespołem Downa. Kreskówka na całym świecie chwalona jest właśnie za umożliwienie dzieciom oswojenia z różnorodnością.
Tymczasem Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, we wniosku, w którym naciskał na KRRiT, aby interweniowała – powołał się na „lobby LGBT w dziecięcej branży filmowej”. Co ciekawe, Rada nie interweniuje np. w kwestii antysemickich czy seksistowskich wypowiedzi choćby Rafała Ziemkiewicza. Jednak homoseksualna para nie ma prawa pokazać się na polskim ekranie.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
Te ciemne katole nie są w stanie zrozumieć, że jeśli im to przeszkadza, to niech se nie oglądają. Bo normalnie myślącym ludziom w reżimowej telewizji przeszkadza właśnie propagowanie ciemnego katolstwa.