Miesięczny koszt, jaki ponoszą rodzice w związku z uczęszczaniem jednego dziecka do szkoły to najczęściej od 101 do 500 zł. Dla niemal 40 proc. zaopatrzenie pociech w podręczniki, niezbędne przybory, ubrania, sprzęt sportowy, wycieczki i uiszenie niezbędnych opłat w placówkach to główne obciążenie związane z edukacją. Pozostałe 60 proc. łoży również na zajęcia pozalekcyjne.
Jak podają autorzy raportu, wielkość wydatków przeznaczanych na edukację jest skorelowana z dochodami respondenta. A więc uruchomienie w 2016 roku programu „Rodzina 500 plus” przyniosło poważna ulgę milionom polskich rodzin. Podobny, choć nieco mniejszy wpływ na poprawę sytuacji materialnej najuboższych będzie miało świadczenie wyprawkowe w wysokości 300zł, które rząd PiS przygotował na rok bieżący.
„Budżety rodzin dzieci w wieku szkolnym są najbardziej nadwyrężone pod koniec wakacji. Niemal 40 proc. badanych przez nas rodziców wskazało koszt wyprawki jako główne obciążenie finansowe związane z edukacją – była to pierwsza najczęściej wybierana odpowiedź. Na kolejnych miejscach znalazły się zakup odzieży i obuwia na zajęcia sportowe oraz koszty związane z dodatkowymi zajęciami muzycznymi, sportowymi czy nauką języków obcych” – powiedział rzecznik prasowy SCB Paweł Florkiewicz, cytowany w komunikacie.
Im większe miasto, tym większym obciążeniem dla budżetu rodziny są wydatki związane z zajęciami dodatkowymi dziecka. Podczas, gdy wśród rodzin wiejskich wskazywało na nie niecałe 14 proc. rodziców, w największych miastach są one istotnym obciążeniem dla prawie połowy (46 proc.).
„Wydatki związane z rozpoczęciem edukacji najczęściej pokrywane są z bieżących dochodów, środków z programu 500+ lub są rozkładane w czasie. W roku szkolnym 2018/2019 niemal wszyscy rodzice biorący udział w badaniu planują skorzystać ze świadczenia Dobry start, które przeznaczone jest właśnie na sfinansowanie wyprawek” – czytamy w dokumencie.
Około 4 proc. rodziców przewiduje, że pieniądze na tegoroczną wyprawkę pożyczy – od rodziny i przyjaciół lub od instytucji finansowej, takiej jak bank czy firma pożyczkowa. Wśród nich największa grupa planuje zapłacić za zakupy kartą kredytową.
Z badania wynika także, że im liczniejsza rodzina, tym rodzice wcześniej zaczynają planować i realizować wydatki na wyprawkę. W rodzinach z trójką dzieci na ten cel z wyprzedzeniem oszczędza niemal co trzeci badany. Wśród rodziców jedynaków robi to tylko 17 proc. – wynika też z badania.
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut IBRIS w dniach 2-3 lipca 2018 r. W badaniu udział wzięli rodzice dzieci w wieku szkolnym w wieku 6-18 lat z całej Polski. Wielkość próby, n=1000.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…