Share Button

Badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego nie pozostawiają wątpliwości – rzekomy negatywny wpływ zabiegu usunięcia ciąży na psychikę kobiet istnieje wyłącznie w wyobraźni członków ruchów antyaborcyjnych.

flickr.com/photos/fibonacciblu
flickr.com/photos/fibonacciblu

Uczeni z  Bixby Center for Global Reproductive Health w San Francisco przez trzy lata prowadzili badania nad grupą 667 kobiet, które przeszły zabieg usunięcia ciąży. Uczestniczki pochodziły z 30 różnych regionów USA. Ich średnia wieku wynosiła 25 lat.

Wyniki są jednoznaczne – zaledwie 1 proc. kobiet żałowało podjętej decyzji i miało z tego powodu problemy natury psychologicznej.  Najczęściej pojawiającym się problemem była natomiast społeczna stygmatyzacja – stres związany z językiem potępienia i imputowaniem poczucia krzywdy przez część otoczenia.  Najważniejszym wnoskiem z badania jest zatem fakt, że sam zabieg przerwania ciąży nie jest obciążający dla psychiki, natomiast bardzo szkodliwe są emocje wywoływane przez propagandę tzw. ruchów pro life.

Badacze pytali również o powody dokonania aborcji. Najczęściej była to ciężka sytuacja materialna – 40 proc. respondentek. „Nieodpowiedni moment życiowy” zaznaczyło 36 proc. kobiet. Co ciekawe, na przerwanie ciąży decydują się częściej kobiety będące w związku z mężczyzną, z którym zaszły w ciążę. W takiej sytuacji było 60 proc. badanych.

254 uczestniczki badania usunęły ciążę w pierwszym trymestrze, w kolejnych – 413 kobiet. Wśród niewielkiego grona respondentek, które odczuwały poczucie winy, zdecydowanie przeważały te drugie.

Share Button

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*