Półtora tygodnia po zakończeniu szczytu COP26 w Glasgow, aktywiści z grupy Extinction Rebellion (XR) krytycznie komentują jego przebieg i postanowienia. W opublikowanym dzisiaj poście  zapowiadają działania na przyszły rok.

Jedna z najbardziej znanych, międzynarodowych grup aktywistycznych działających dla klimatu opublikowała dziś swoje stanowisko dotyczące postanowień szczytu w Glasgow. Obecni zarówno podczas szczytu G20 w Rzymie jak i podczas Cop26 aktywiści nie kryją oburzenia finałem debat w Glasgow, ale nie są też zaskoczeni, że zlot jak zwykle służył mniej klimatowi a bardziej interesom.

„Przebieg COP nie powiódł się nawet według jego własnych standardów, z których najważniejszym było ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 stop. Celsjusza sprzed epoki industrialnej. IPCC (Intergovermental Panel on Climate Change) uważa, że aby uniknąć tego przekroczenia, globalne emisje muszą spaść o 45 proc. do roku 2030. Po Cop26, zgodnie z zobowiązaniami, których podjęły się kraje uczestniczące, świat jest na dobrej drodze do zwiększenia emisji o 16 proc. do 2o30.”

Aktywiści wskazują jednak, że nieszczególnie zaskakujący wynik szczytu w Glasgow uświadomił ich, że muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Na kwiecień 2022 XR zapowiedziało powrót do zakrojonych na szeroką skalę działań sprzed pandemii COVID19 z 2019 i 2020 – z powodu koronawirusa dotychczasowe akcje były drobne i bardziej „bezpieczne” by zminimalizować ryzyko zakażenia. Obecnie zapowiedziano zaangażowanie około 2,3 miliona osób w akcje obejmujące ogólnokrajowy (w kontekście UK) program akwizycji, rozmów, szkoleń oraz masowego nieposłuszeństwa obywatelskiego. Warto pamiętać jednak, że grupa działa na skalę ogólnoświatową i ma swoje oddziały również w kilku polskich miastach.

Data pierwszych akcji mobilizacyjnych zaplanowanych na kwiecień 2022 ma ukazać się w Nowy Rok.

Extinction Rebellion jest ruchem zrzeszającym osoby ze wszystkich zakątków świata, który powstał w 2018 i wykorzystuje masowe akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa, by zwrócić uwagę na sprawy dotyczące ekologii i klimatu. Podczas szczytu w Glasgow rozsławili się pojawiając się pod siedzibą banku JP Morgan wraz z banerem „JP Moran najbrudniejszym bankiem świata”. Happening poskutkował pięcioma aresztowaniami, a funkcjonariusze policji w Glasgow zostali wówczas opryskani zieloną farbą.

Szczegółowe uwagi wyjaśniające, dlaczego Cop26 zakończył się porażką znaleźć można w sporządzonym przez XR i ogólnodostępnym dokumencie. Podobny dokument XR utworzyło w październiku również dla dziennikarzy relacjonujących i komentujących Cop26.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…