Wychodzą na jaw kolejne informacje ukazujące realia pracy w polskich centrach amerykańskiego giganta. Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykazała szereg karygodnych naruszeń i zaniedbań. Rzeczniczka Amazona bagatelizuje sprawę, mówiąc, że to pojedyncze przypadki.

Tym razem głośno zrobiło się wokół warunków pracy w centrum logistycznym w Bielanach Wrocławskich. Zakład został skontrolowany przez inspektorów PIP. Okazało się, że koncern nie wypłacał pracownikom dodatków za nadgodziny, a część stanowisk pracy nie była opatrzona stosownymi instrukcjami BHP. Nieprawidłowości wykryto również w zakresie naliczania wynagrodzenia za okresy zwolnień chorobowych.

Najbardziej szokujące są jednak fakty dotyczące wypadków przy pracy. Inspektorzy znaleźli w dokumentach dane świadczące o tym, że część takich zdarzeń nie była ewidencjonowana jako wypadki, co pozbawiało pracowników możliwości uzyskania odszkodowań z ZUS. Listę występków zamyka żenująca informacja o niewypłacaniu załodze ekwiwalentu za pracę we własnej odzieży i kupionym za własne pieniądze obuwiu.

Cześć osób świadczących pracę dla Amazona zatrudniona jest przez agencje pracy tymczasowej. Kontrola objęła również ten sektor.  Również tam wykryto nieprawidłowości. Pracownicy agencyjni wykonywali swoje obowiązki na wysokościach, nie posiadając wymaganych uprawnień. Były również problemy z terminowym otrzymywaniem wypłat.

Sprawa unaocznie również niemożliwość zastosowania przez PIP skutecznych środków, które mogłyby ukrócić patologiczne praktyki. W związku z wykrytymi nieprawidłowościami, instytucja nałożyła jedynie kilka kar na osoby z kadry zarządzającej Amazona. Jak wiadomo, ich wysokość nie może być wyższa niż 2 tys. zł.

Mimo, że kontrola PIP wykazała liczne naruszenia, rzeczniczka Amazona nadal uważa, że koncern nie łamie praw pracowniczych. Według niej warunki pracy w centrach logistycznych są bardzo dobre, i to nie tylko w Polsce ale również na całym świecie. Zaznaczyła również, ze firma we współpracy z PIP podjęła już działania na rzecz likwidacji wszelkich nieprawidłowości.

Na warunki pracy skarżą się też pracownicy centrum Amazona w podpoznańskich Sadach. Od 5 lipca działająca na terenie zakładu komisja związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza znajduje się w sporze zbiorowym z pracodawcą. O sprawie pisaliśmy tutaj.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…