Ostatecznie, 45-letniemu Michaelowi O’Neillowi urwało tylko nogę. Tak kończą się zabawy „kuców” o przerośniętych ambicjach politycznych.

Jeden z popularnych symboli amerykańskiej supremacyjnej prawicy. Źródło: Wikimedia
Jeden z popularnych symboli amerykańskiej supremacyjnej prawicy. Źródło: Wikimedia

O’Neill jest amerykańskim działaczem supremacyjnym. To amerykańskie określenie lokalnych indywiduów i grup o skłonnościach faszystowskich czy nazistowskich. Swoje fascynacje polityczne chętnie odzwierciedlał rozmaitymi estetycznymi artefaktami. Interweniujący u niego w mieszkaniu w Nowym Jorku policjanci zeznali, iż ściany obwieszone były symboliką nawiązującą do III Rzeszy, NSDAP, Ku-Klux-Klanu oraz Skonfederowanych Stanów Ameryki.

Niedoszłemu terroryści urwało nogę, podczas przygotowywania ładunku wybuchowego, który – jak zapewnia nowojorska policja – chciał wykorzystać do przeprowadzenia zamachów. Nie wiadomo konkretnie jakich. W tej chwili O’Neill nie może zostać przesłuchany, gdyż przechodzi rekonwalescencję w szpitalu po tym, jak chirurdzy amputowali resztki jednej z jego kończyn. Niemniej został oficjalnie zatrzymany; sali, w której leży, przez całą dobę pilnuje trzech policjantów.

Prokurator John Alsup, który prowadzi dochodzenie przeciw O’Neillowi oskarża go konstrukcję aż siedmiu bomb i zapewnia, iż dochodzenie będzie prowadzone ze szczególną wnikliwością. Uzasadnieniem tej nadzwyczajnej uwagi jest zawodowa przeszłość prawicowego terrorysty-amatora – był funkcjonariuszem policji więziennej w hrabstwie Niagara w stanie Nowy Jork. Na domiar złego, wstępny śledczy rekonesans wykazał, iż Michael O’Neill mieszka wspólnie ze swoim ojczymem – Williamem Rossem – który jest przewodniczącym najważniejszego organu samorządowego w tym regionie – Niagara County Legislature (15-osobowa rada hrabstwa, jej członkowie podejmują najważniejsze decyzje na tym szczeblu amerykańskiego samorządu).

Ross zeznał podczas przesłuchań, iż nie miał pojęcia o skłonnościach pasierba, co wydaje się dość osobliwą deklaracją, zważywszy, iż jeden z sąsiadów powiedział dziennikarzom portalu Raw Story, że wszyscy w okolicy obawiali się O’Neilla. Miał on zachowywać się agresywnie, sprawiać wrażenie głęboko sfrustrowanego, a także „całymi nocami przesiadywał w swoim garażu”.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. 1. nie „supremacyjnym” a „suprematystycznym”.
    amerykański biały suprematyzm (przewaga, dominacja) dąży do ustanowienia „czystych rasowo” stanów zjednoczonych ameryki.
    2. ciekawą narrację tu prowadzicie, redaktorze stanisławski, skoro nsdap jest różne od III rzeszy. mniemam, że odpowiada wam prawicowe przedstawianie nsdap jako „partii lewicowej”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…