Kolejny wielki sukces polskiej policji. 18 grudnia we wczesnych godzinach rannych funkcjonariusze zatrzymali w warszawskim Śródmieściu trzy osoby. Miały przy sobie farbę i szablon motyla, policja podejrzewa, że użyły go wcześniej, by zamalować nabazgrany wcześniej na ścianie krzyż celtycki.

„Wandalizm” – motyl przykrywający krzyż celtycki wśród innych napisów, których autorów policja nie ścigała / fot. Małgorzata Kulbaczewska-Figat

Celtyki, którymi chętnie posługuje się polska skrajna prawica, pojawiły się jakiś czas temu na ścianach budynków przy Placu Konstytucji 2, Marszałkowskiej 56 i Marszałkowskiej 34/50. Policja nie ustaliła, kto wtedy bazgrał po zabytkowych obiektach. Ludzi, którzy mieli nienawistne znaki zamalowywać, poszukiwała jednak z wielki zaangażowaniem. – Uzyskaliśmy informację, że takie osoby się przemieszczają i mogą mieć coś wspólnego ze zniszczeniem mienia – opowiadał Gazecie Wyborczej oficer prasowy komendy policji w Śródmieściu poinsp. Robert Szumiata. Funkcjonariusze jeździli więc nocą po Śródmieściu, aż znaleźli trzy osoby z kolorową farbą i szablonem motyla. Zatrzymanych, aktywistów anarchistycznych, odwieziono na komendę przy Wilczej.

Tam kilka godzin później zebrała się demonstracja solidarnościowa. Jak relacjonują obecni na niej aktywiści i aktywistki, komenda została obstawiona znacznie większą liczbą jednostek policji, niż było ludzi solidarnych z zatrzymanymi. Oczywiście zgromadzonych spisywano. Zanim natomiast przesłuchano zatrzymanych w nocy, minęło kilkanaście godzin.

Ostatecznie trójka anarchistów opuściła komisariat z zarzutem niszczenia zabytku, co według prokuratury było czynem o charakterze chuligańskim, i z obowiązkiem meldowania się na policji raz w tygodniu.

W ten sposób w Polsce, kraju, który został przez faszystów zrujnowany, doceniono eliminowanie z przestrzeni publicznej faszystowskich symboli.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…