Przeciwko narastającej fali rasistowskiej i ksenofobicznej przemocy zaprotestują jutro mieszkańcy Warszawy. Wydarzenie odbędzie się przy stacji metra Centrum, gdzie w ostatnią sobotę doszło do brutalnego pobicia czarnoskórego mężczyzny.

Wiec antyrasistowski odbędzie się w stolicy we wtorek / facebook.com/161wwa
Wiec antyrasistowski odbędzie się w stolicy we wtorek / facebook.com/161wwa

Inicjatorami akcji są członkowie kolektywu „Antyfaszystowska Warszawa”, którego główną domeną działalności było dotąd organizowane manifestacji antynacjonalistycznych, które odbywają się w stolicy corocznie 9 listopada – w rocznicę nazistowskich pogromów podczas „Nocy Kryształowej”.

Warszawscy antyfaszyści zdecydowali się zareagować na serię rasistowskich napaści i kampanię nienawiści, prowadzoną przez prawicowych polityków oraz część mediów.  Ostatni taki incydent miał miejsce w sobotę, właśnie na „Patelni” czyli skwerze przy najbardziej ruchliwej stacji metra w stolicy.: „Kilkunastu chuliganów pobiło ciemnoskórego mężczyznę, wykrzykując do niego „Skąd jesteś? Wypierdalaj!”. Na miejscu było sporo przechodniów oraz ochrona, jednak nikt nie odważył się zareagować. Gdy w końcu ofierze spróbowała pomóc grupka 5 przechodniów, zostali zaatakowani butelkami i zwyzywani od „lewaków” – czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

Na fali rasistowskiego szczucia w Polsce w ostatnich miesiącach doszło do kilku podobnych zdarzeń. We wrześniu w Świnoujściu grupa 13-latków pobiła swojego rówieśnika, którego jedyną winą była ciemna karnacja skóry. Chłopcy przyznali potem, że inspirację czerpali z haseł skandowanych na antyimigranckiej demonstracji, która przeszła ulicami ich miasta kilka dni wcześniej. Kilka tygodni później w Poznaniu młody nacjonalista brutalnie skatował Syryjczyka, który z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala. W tym samym mieście tydzień temu doszło do napaści na chilijskiego tancerza. „Wypierdalaj z tego kraju” – usłyszał artysta. Pod koniec listopada w Szczecinie grupa nacjonalistycznych bandytów napadła na Nataniela Marsala Cabitango, znanego jako „Chillu”, wokalisty zespołu Raggafaya. – Nie jesteś Polakiem! – krzyczeli agresorzy. Na początku grudnia w Krakowie ochroniarz jednego z klubów pobił i poniżył Brytyjczyka z hinduskimi korzeniami. Mężczyznie nie spodobał się turban, który miał na głowie wyznawca sikhizmu.

„Napaść w samym centrum Warszawy to kolejny epizod z całej serii rasistowskich ataków, które miały miejsce w ostatnich miesiącach. Na fali straszenia „imigrantami”, „Arabami” czy „muzułmanami”, coraz częściej dochodzi do brutalnych aktów agresji, wymierzonych w zupełnie przypadkowe osoby, ponieważ „Prawdziwym Polakom” nie spodobało się ich ubranie, wyznanie czy kolor skóry” – komentują organizatorzy wtorkowego wiecu.

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele wielu lewicowych środowisk – partii politycznych, związków zawodowych, organizacji pozarządowych, a także artyści, dziennikarze i działacze społeczni. Antyrasistowski wiec rozpocznie się we wtorek o godz. 18:00 na skwerze „Patelnia” przy stacji metra Centrum. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …