Kino Oaza w Otwocku zaprasza dziś na pokaz filmu „Droga do Jedwabnego” w reżyserii Wojciecha Sumlińskiego. Wcześniej obraz miał być wyświetlony w warszawskim kinie Wisła, jednak władze tej placówki odwołały seans w ostatniej chwili.

Film Sumlińskiego jest dziełem czysto propagandowym. Wedle przedstawionej narracji spiskowej „organizacje żydowskie w Polsce, Izraelu i Ameryce podzieliły Polskę między siebie”.  Reżyser stawia tezę, że informacje o zbrodni w Jedwabnem zostały sfabrykowane przez wrogie siły w celu skompromitowania Polski na arenie międzynarodowej. Film nie dostał żadnego dofinansowania z polskich instytucji, nawet tych związanych z rządem PiS.  Sumliński wyprodukował go i wyreżyserował przy wsparciu m.in. Violetty Kardynał, dziennikarki polonijnej z Toronto, oraz majora ABW Tomasza Budzyńskiego, jak informuje warszawska „GW”.

Dziś „dzieło” Sumlińskiego zostanie wyemitowane w otwockim Kinie Oaza. Kino to powstało w 1935 r. za sprawą rodziny Nusfeldow. Współwłaścicielką była Chana Nusfeld, która zginęła w obozie koncentracyjnym, jak większość otwockich Żydów. Mieszkańcy Otwocka oraz organizacje żydowskie zaplanowały protest przed rozpoczęciem seansu – początek  godz. 19:00 przed kinem Oaza, ul. Armii Krajowej 4.

Sumliński zaplanował premierę swojego filmu na 15 września w kinie Wisła na warszawskim Żoliborzu. Po protestach organizacji zajmujących się reagowaniem na antysemicką propagandę i licznych artykułach prasowych, do Instytucji Filmowej Max-Film, spółki, której właścicielem jest samorząd województwa mazowieckiego, dotarło, że udostępnianie sali głosicielom antyżydowskich spisków nie jest najlepszym pomysłem. Projekcja została odwołania, oficjalnie z powodów usterki technicznej. Pod kinem zebrała się wtedy grupa działaczy skrajnej prawicy, z Robertem Bąkiewiczem, hersztem Marszu Niepodległości na czele. Seans został ostatecznie przeniesiony do Domu Dziennikarza przy ul. Foksal.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A gdzie była Gmina Żydowska jak Kadlcik i spółka sprzedawali odzyskane mienie komunalne w Otwocku

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…