Chcą podkreślić problem łamania praw człowieka przez Izrael. Tym razem zaapelowali do Kongresu Kobiet, który w tym roku zdecydował się na współpracę z ambasadą tego kraju. Zwracają uwagę m.in. na położenie 60 Palestynek, którym odmówiono prawa do sprawiedliwego procesu.

Autorami apelu są aktywiści z Kampanii Solidarności z Palestyną, głównego ośrodka monitorującego kwestie praw człowieka w Izraelu i Palestynie. Odezwa jest adresowana do organizatorek Kongresu Kobiet, który odbędzie się od 9 do 10 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas imprezy ma być promowana m.in. izraelska technologia innowacyjna. Działacze KSzP zwracają uwagę, że w praktyce jest ona wykorzystywana przeciwko palestyńskim cywilom. 

W liście otwartym znajdujemy opis przypadków represji wymierzonych w kobiety, obywatelki Palestyny. „W chwili, gdy piszemy ten list, w areszcie domowym przebywa m.in. palestyńska poetka Dareen Tatour za opublikowanie na portalach społecznościowych postów wzywających do oporu wobec brutalnej izraelskiej okupacji. Natomiast we wrześniu 2016 roku izraelskie władze nie zezwoliły chorej na raka Palestynce na opuszczenie Strefy Gazy, aby mogła poddać się leczeniu. Takie sytuacje to niestety norma w izraelskim reżimie narzuconym palestyńskiej ludności. Wiele kobiet umiera na wojskowych punktach kontrolnych, gdy przetrzymywane przez izraelskich żołnierzy nie otrzymują na czas odpowiedniej opieki medycznej lub są z zimną krwią zabijane” – czytamy w odezwie.

„W związku z tym apelujemy do Was, abyście zrezygnowały ze współpracy z izraelską ambasadą, stając po stronie praw człowieka, a nie brutalnego reżimu, notorycznie łamiącego prawa człowieka, w tym prawa kobiet” – apelują autorzy manifestu.

Apel jak na razie nie spotkał się z reakcją organizatorek Kongresu Kobiet. Poparły go natomiast działaczki środowiska Codziennika Feministycznego, które opublikowały tekst na swojej stronie.

Bojkot uczestnictwa w wydarzeniach społecznych i kulturalnych wspieranych przez izraelską władzę jest popierany również przez działających w samym Izraelu aktywistów-obrońców praw człowieka . Najważniejszym ośrodkiem domagającym się zakończenia brutalnej polityki łamania praw człowieka jest Boycott from within.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Białoruś: przegrana kandydatka wzywa na pomoc prezydenta Francji

„Bardzo potrzebujemy mediacji, by uniknąć dalszego rozlewu krwi. Pan Macron mógłby być tak…