Polacy przestają wierzyć w mit skapywania bogactwa. Badanie UCE Research pokazuje, że ponad połowa społeczeństwa chce aby krezusi zaczęli w końcu płacić sprawiedliwe podatki.

Sondaż dotyczył jednego z niewielu pozytywnych założeń „Polskiego Ładu” – wprowadzenia progresji podatkowej. W ostatnich dniach liberalna propaganda przekonuje uparcie, że mamy do czynienia z „komunizmem” i „uderzeniem w przedsiębiorczość”.

Polacy myślą jednak inaczej. Pytanie w badaniu brzmiało: „Polski Ład zakłada podwyżki podatków dla najlepiej zarabiających Polaków, tj. powyżej 10 tys. zł na etacie, a także obniżki dla najsłabiej zarabiających. Jak oceniasz te propozycje Prawa i Sprawiedliwości?”.

Na tak postawione pytanie „zdecydowanie pozytywnie” odpowiedziało 24,3 proc. respondentów, „raczej pozytywnie” – 32,3 proc. badanych, „zdecydowanie negatywnie” – 13,8 proc.; „raczej negatywnie” – 12,3 proc. Zdania nie ma natomiast 17,3 proc.

Jak podaje zleceniodawca badania, portal Money.pl, poparcie dla pomysłów podatkowych Polskiego Ładu rośnie z wiekiem. Wśród badanych w wieku 18-22 lata, „zadecydowanie za” takimi zmianami jest 12,2 proc. W kolejnym przedziale wiekowym 23-34 lata, poparcie rośnie skokowo i „zdecydowanie za” jest 24,7 proc. badanych.

Największe poparcie pomysły PiS mają u najstarszej grupy 55-80 lat, tam 26,8 proc. respondentów jest „zdecydowanie za” obniżką podatków dla najmniej zarabiających i podwyżką dla bardziej majętnych. W najmłodszej grupie badanych jest też największy opór przeciwko tym rozwiązaniom, bo „zdecydowanie przeciw” jest 28,6 proc. pytanych.

Sprawiedliwość podatkową popiera podobna liczba kobiet i mężczyzn. „Zdecydowanie na tak” jest 26,2 proc. mężczyzn i 22,7 proc. kobiet. „Raczej na tak” jest natomiast 34,8 proc mężczyzn i 30 proc. kobiet. Przeciwko pomysłom PiS na podatki w ramach Polskiego Ładu jest 26,1 proc. pytanych mężczyzn i 26 proc. kobiet.

Jak dodano, raczej pozytywnie oceniają pomysły koalicji rządzącej na poziomie około 30 proc. wszyscy, niezależnie od wykształcenia. Od 26,1 proc. osób z najniższym wykształceniem po 30-34 proc. osób z wykształceniem zawodowym, średnim i wyższym.

Z badania wynika, że niemal połowa badanych (49,3 proc.), którzy zarabiają poniżej tysiąca złotych miesięcznie, jest za nowymi regulacjami. To prawie tyle samo, co w przypadku osób, które deklarują zarobki powyżej 9 tys. zł miesięcznie. Tam poparcie dla podatkowych pomysłów Polskiego Ładu wynosi łącznie 48,6 proc. Jednocześnie w grupie najbogatszych najwięcej osób jest przeciw takim zmianom podatkowym – 45,5 proc.

Największe poparcie program podatkowy PiS ma w miejscowościach od 5 tys. do 19 tys. mieszkańców – 62,5 proc. badanych jest za takimi pomysłami. Na drugim biegunie są miasta powyżej pół miliona mieszkańców, tam podwyżki dla najbogatszych popiera ledwie 52,7 proc. W dużych ośrodkach miejskich jest największy sprzeciw wobec tych pomysłów. Negatywnie ocenia je 29,5 proc. badanych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…