To na razie tylko inicjatywa poselska. Jednak złożył ją dość poważny polityk, a białoruskie źródła zapewniają, że szansa na procedowanie tej inicjatywy w parlamencie białoruskim jest niemal stuprocentowa. Pytanie, czy przybierze ona formę obowiązującego aktu prawnego.

Ze wspomnianą inicjatywą wystąpił Oleg Hajdukiewicz, przewodniczący Partii Liberalno-Demokratycznej. Zaproponował, by obywateli Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich obowiązywała uproszczona procedura otrzymywania białoruskiego obywatelstwa.

„Podjęliśmy decyzję wnieść pod obrady parlamentu projekt o otrzymywaniu w uproszczonej procedurze otrzymania obywatelstwa [Białorusi – przyp. red.] dla obywateli Ukrainy, państw bałtyckich i Polski. Projekt będzie wniesiony do parlamentu i będzie procedowany we wrześniu”, powiedział Oleg Hajdukiewicz. Dodał też, że w tej inicjatywie idzie o to, by oddzielić poglądy rządów na temat Białorusi od poglądów zwykłych obywateli. „Chodzi o to, że chcemy dokładnie rozdzielić rządy tych krajów, które prowadzą antybiałoruską i antyeuropejską politykę przeciwko swoim własnym obywatelom od ludzi, którzy dobrze odnoszą się do Białorusi, chcą z nami handlować, spotykać się, żyć”, dodał białoruski polityk.

Inicjatorzy projektu uważają, że będzie on sprzyjał rozwojowi relacji miedzy społeczeństwami sąsiednich krajów i Białorusi, ponieważ, jak cytuje portal sputnik.by „rządy przychodzą i odchodzą, a narody pozostają”.

Procedura dyskusji nad projektem wyglądać będzie tak, że na razie otrzymali go członkowie parlamentarnej komisji ds. zagranicznych, by przygotowali dokument do wrześniowej sesji parlamentu, na której będzie poddany dyskusji.

Hajdukiewicz zwrócił uwagę, że w projekcie są przewidziane sprawy bezpieczeństwa państwa, by „naszym prawem nie posługiwali się nasi nieprzyjaciele. Chcemy żyć w spokojnym i pokojowym kraju”, mówił przewodniczący LDP. Według słów polityka, w tej sprawie zwróciły się już dziesiątki obywateli sąsiednich krajów.

To kolejna, po zniesieniu wiz dla Polski i krajów bałtyckich, inicjatywa Białorusi, którzy upraszcza relacje między Białorusią a jej sąsiadami. Oczywiście pozostaje jeszcze wiele pytań. Czy obywatelstwo Białorusi wyklucza pozostawanie przy swoim poprzednim obywatelstwie? Jak zareagują władze krajów, których obywatele zechcą mieć białoruskie obywatelstwo? Obywatelstwo to nie tylko prawa, ale i obowiązki. Co zatem np. z obowiązkiem służby wojskowej, płaceniem podatków, meldunkiem itp. Na część z nich zapewne otrzymamy odpowiedzi na wrześniowej sesji białoruskiego parlamentu.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…