O zoologach, którzy oznakowują wilki i relacjonują ich życie na „Wilczym blogu”, by przekonać władze Białorusi do objęcia tych zwierząt ochroną, wyemitowała reportaż m.in. TV Biełsat. W programie mogliśmy poznać m.in. wilka Wasię. Został jednak zastrzelony 5 lutego. Podobnie jak kilku innych jego białoruskich kuzynów, którym naukowcy założyli GPS-y. Wystarczyło, że wyszły poza teren rezerwatu.

W ramach projektu “Wilczy blog” naukowcy białoruskiej organizacji Ochrona Ptaków Ojczyzny oraz Frankfurckiego Towarzystwa Zoologicznego badają życie wilków w Puszczy Białowieskiej i na Bagnach Olmańskich. Wilkom z bagien założono GPS-y i śledzono trasy ich wędrówek, zwyczaje, dietę. Wszystko po to, aby na Białorusi objąć wilki ochroną Prawdziwym celebrytą został wilk Wasia. Przy jego znakowaniu i uwalnianiu obecna była telewizyjna ekipa Biełsatu. Został jednak zastrzelony 5 lutego niedaleko wsi Bukcza. Nie jest odosobnionym przypadkiem. Wilki, które tylko wyściubiły nosy poza teren parku narodowego, zostały zastrzelone.

– Przez cały czas trwania projektu odłowiliśmy i oznakowaliśmy 12 wilków. I wszystkie, które wyszły poza tereny rezerwatów, zostały zabite. Wilki żyją w watahach, a przez polowania na nie, ich więzi rodzinne są niszczone. Nie mogą już upolować dużej ofiary i są zmuszone do zdobywania pożywienia w pojedynkę. Ale do prawdziwych konfliktów pomiędzy wilkami i ludźmi dochodzi bardzo rzadko – powiedział Biełsatowi koordynator projektu Wiktor Fianczuk.

W tej chwili blog śledzi trasy już tylko 5 zwierząt. W 2017 roku myśliwi odstrzelili prawie 96 proc. populacji wilków w kraju – 1 614 osobników. Tak wynika z danych Ministerstwa Gospodarki Leśnej Białorusi.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Francja: lewicowy ruch przeciw „paszportowi sanitarnemu” walczy z antysemityzmem. Nowe manifestacje [wideo]

Dziś znowu na ulice francuskich miast wyszli przeciwnicy „paszportu sanitarnego”, kontrowe…