– Jestem w szoku. Nie rozumiem tego, co się dzisiaj dzieje w Polsce, tej nienawiści, złości, rasizmu – mówi Małgorzata Mirga, autorka znajdującej się na pomniku rzeźby i artystka romska.

Nieznani sprawcy zdewastowali pomnik, upamiętniający rozstrzelanie 29 Romów przez nazistów/zdj. Gosia Mirga
Nieznani sprawcy zdewastowali pomnik, upamiętniający rozstrzelanie 29 Romów przez nazistów/zdj. Gosia Mirga

Do zniszczenia postumentu doszło w nocy z czwartku na piątek. Jak twierdzi Adam Bartosz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które sprawuje pieczę nad pomnikiem, w akcję jego zniszczenia musiało być zaangażowanych co najmniej 5-6 osób. – Nie mamy do czynienia z aktem chuligaństwa, z przewróceniem śmietnika po pijanemu. To kilkuset kilogramowy blok drewna, który dźwigiem spuszczano na żelazne słupy. Żeby to zniszczyć, potrzebne było zorganizowane działanie – tłumaczy. Sprawców jak dotąd nie odnaleziono, policja zabezpieczyła ślady i prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Pomnik w Borzęcinie upamiętniał ofiary nazistowskiej masakry z 1943. Żołnierze niemieccy zaprowadzili wówczas do lasu 29 Romów: trzech mężczyzn, pięć kobiet, 21 dzieci i wszystkich rozstrzelali. W miejscu gdzie zginęli, w 2010 roku powstał postument, przedstawiający upadającą kobietę i klęczące dziecko; wyryto na nim fragment wiersza artystki romskiej, Papuszy: „Nie było życia dla Cyganów w mieście/ i na wsi zabijali, zabijali nas./ Co robić? Szły z dziećmi Cyganki w las,/ daleko w las, by nie znalazły nas niemieckie psy”. Autorką rzeźby jest Małgorzata Mirga, artystka romska i animatorka kultury.

– To akt wandalizmu, którego nie mogę zrozumieć. Tam zginęły kobiety, dzieci. To jest wynik tego, co się teraz dzieje, tej wzbierającej fali ksenofobii. Razem z całym tym rasizmem, na który jest zresztą ogromne przyzwolenie, też ze strony władzy, z całą tą nienawiścią wobec uchodźców, nasiliła się też przemoc wymierzona w nas, w Romów – mówi Mirga.

Przez Borzęcin od 20 lat przejeżdża Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów, który odwiedza miejsca, gdzie dochodziło do rzezi ludności romskiej przez oddziały nazistowskie. Jak twierdzi Bartosz, który od lat jest zaangażowany w tę inicjatywę, lokalni mieszkańcy zawsze odnosili się do niej z pełną otwartością. – Oczywiście nie da się wykluczyć, że wśród tylu serdecznych ludzi znalazł się jeden mniej serdeczny – mówi rozgoryczony dyrektor.

Romowie byli przez Niemców traktowani jak Żydzi; mieli zostać wymordowani. Zagładę Romów określa się nazwą Porajmos („Pożarcie”), szacuje się, że nazistowskie Niemcy wraz z sojusznikami (za Porajmos odpowiedzialne były także m.in. władze Rumunii) zamordowali w czasie II wojny światowej 500-600 tys. osób pochodzenia romskiego.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Słów nie znajduję … Faktycznie to pewnie efekt zakłamywania historii i gloryfikacji zbójów.

  2. ”Dobra zmiana” i tyle. Efekt nauki katechezy za państwowe pieniądze i poprzez niedouczonych katechetów.Również fala zamierzonych zmian w nazwach ulic i usuwanie pomników Polski Ludowej, swoiste wymazywanie.Niszczenie pomników Armii Radzieckiej ośmiela innych do brania inicjatywy w swoje ręce.Co do nieznanych sprawców to trawestując przysłowie ze słownika Kopalińskiego: „Co uliczka to kapliczka, co zakątek to świątek, a co chałupa to szmalcownik”. Pyrsk z Rybnika PS A dlaczego nie ma pomnika Szlonzoków poległych w Wehrmachcie 1939-1945, to byli nasi szlonscy ”żołnierze wyklęci” a nie jakaś bandyterka z NSZ i innych.

    1. Zgadzam się, to efekt obecnej polityki władz RP.

      Jeżeli można a nawet należy niszczyć pomniki Żołnierzy Radzieckich to dlaczego nie innych „wrogów”?

  3. A mi jest po prostu w takich momentach wstyd, że w kraju w którym żyję, może dochodzić do takich rzeczy. Mogę tylko dodać, że wyrażam hołd pamięci ofiar Porajmosu i mam nadzieję że sprawcy zostaną ujęci i przykładnie ukarani, bo to co zrobili to bestialstwo na pamięci ofiar.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…