„Migranci powinni mieszkać wraz z członkami swoich społeczności” – powiedziała Ska Keller w rozmowie z dziennikiem „Neuen Osnarbruecker Zeitung”. Polityczka uważa, że powinno się przesiedlać nie pojedyncze rodziny, a całe wioski. I to najlepiej do Europy Wschodniej, w tym do Polski.

Ska Keller jest za przenoszeniem do Europy Wschodniej całych społeczności z Syrii / twitter.com

Niemiecka polityczka udzieliła wywiadu, który już teraz odbił się szerokim echem w całej Europie. Keller proponuje radykalną zmianę koncepcji relokacji uchodźców – zamiast atomizacji ich społeczności jej zdaniem powinniśmy dążyć do przenoszenia grup, które mają zacieśnione więzi społeczne, co zapobiegnie poczuciu alienacji i wyobcowania w nowych miejscach zamieszkania. Według działaczki Zielonych obecnie wdrażanie rozwiązania przyczyniają się do złej kondycji psychicznej ludzi, którzy przybyli na Stary Kontynent po tym, jak ich świat zawalił się w wojennej pożodze.

Keller wspomniała również o postawie rządów państw, które odmawiają udzielenia pomocy potrzebującym. Według niej jest to naruszenie unijnego prawa oraz zaprzeczeniem wspólnotowych wolności. Polityczka jest zdania, że obecnie proces relokacji przeprowadzany jest zbyt wolno i absolutnym priorytetem jest jego przyspieszenie, jak również nakłonienie egoistycznych krajów do zmiany decyzji.
Wiceprzewodnicząca frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim przyznaje, że sami uchodźcy mogą mieć opory przed osiedlaniem się w Polsce czy innych krajach borykających się z problemem ksenofobii. W jej opinii rozwiązanie polegające na przenoszeniu całych wspólnot może sprawić, że migranci będą czuć się bezpieczniej. Pokreśliła także, że konieczne jest wypracowanie wspólnej polityki azylowej, obowiązującej wszystkie państwa członkowskie.
– Głównym problemem Unii Europejskiej jest obecnie brak solidarności między państwami członkowskimi. Potrzebujemy wspólnego systemu, dzięki któremu w przyszłości unikniemy problemów takich jak obecnie, kiedy to kraje należące do Grupy Wyszehradzkiej odmawiają solidarnego przyjęcie migrantów – powiedziała Ska Keller.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Zielony program w zielonej głowie?
  Czy ktoś jeszcze pamięta, dlaczego jest toczona wojna w Syrii? I kto jest na jej celowniku, wspierany przez postępowcowm jak ta dama?
  Jaka to niby koalicja wspiera pogromców Alawitow i chrześcijan?

 2. Deputowana Zielonych nie grzeszy inteligencją w tej wypowiedzi. Owszem, ludzie którzy przenoszą do zupełnie innego kulturowo i społecznie kraju, doświadczają uczucia alienacji. Są dwa dobre rozwiązania tego problemu: albo człowiek poznaje społeczeństwo w którym się znalazł, zaczyna je rozumieć, częściowo się do niego dostosowuje i w końcu znajduje w nim swoje miejsce, albo przenosi się w inne miejsce, z nadzieją że tam pójdzie mu lepiej. Złym wyjściem jest natomiast przypadek, kiedy człowiek (czy to ze swojej, czy społeczeństwa, winy) nie jest się w stanie odnaleźć w nowej sytuacji i w efekcie zwraca się przeciwko społeczeństwu, co jest m.in zaczątkiem terroryzmu.

  To, co proponuje deputowana Zielonych spowoduje, że owszem, pojedynczy ludzie nie będą wyalienowani, natomiast całe przesiedlone społeczności będą wyalienowane od reszty społeczeństwa. Koniec końców to doprowadzi do gettoizacji tych społeczności i ich konfliktu z resztą społeczeństwa, ze szkodą dla jednych i drugich.

 3. ja bym sie tak bardzo nie przejmował tym so plecie posłanka Zielonych. Mają tylko 8 % w Bundestagu , a w przyszłym roku wybory.

 4. Niemcy mają pewne tradycje w przesiedlaniu całych wiosek, np. na Zamojszczyźnie.
  Niemiecka polityczka nie skorzystała z dobrej rady Żaka Sziraka i „straciła dobrą okazję, aby siedzieć cicho”.

 5. niech sobie przesiedla …ale do Nadrenii ,Bawarii i gdzie tam sobie chce ale w niemczech. Od Polski wara.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Włochy: ,,Czerwona twierdza” pozostaje w rękach lewicy

W poniedziałek zakończyły się we Włoszech dwudniowe wybory lokalne w sześciu regionach ora…