Znani z przejmowania roszczeń do kamienic przedsiębiorca Maciej M. i jego syn Maksymilian M., zostali dziś rano zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Łącznie w ciągu ostatnich kilkunastu godzin zatrzymano już osiem osób.

PKiN, fot. wikimedia commons

Początkowo CBA podało informację, że dokonano zatrzymania siedmiu osób, w tym trzech adwokatów. Potem skorygowano, że w rękach funkcjonariuszy znajduje się osiem osób, co potwierdził też na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Działania służb odbyły się „w związku z tzw. dziką reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie, w tym działki przy Pałacu Kultury i Nauki”.

Jednymi z zatrzymanych są Maciej M. i jego syn Maksymilian M., o których zrobiło się głośno przy okazji budowy kontrowersyjnego biurowca przy Placu Zamkowym. „Funkcjonariusze CBA przeszukali podwarszawską rezydencję biznesmena zatrzymanego przez CBA oraz mieszkania i kancelarie pozostałych zatrzymanych. Zatrzymani przez funkcjonariuszy z Delegatury CBA w Warszawie zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, tam usłyszą zarzuty” – powiedział Piotr Kaczorek z biura prasowego CBA.
Kim są pozostali zatrzymani? Grażyna K.-B. i Tomasz Ż. – dwoje adwokatów, którzy reprezentowali interesy spadkobierców nieruchomości, a także rzeczoznawcy majątkowi wpisani na sądową listę biegłych – Michał Sz. i Jacek R. oraz Andrzej K.

Jaka jest przyczyna zatrzymania? Prokuratura Krajowa uważa, że są oni zamieszani w nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Królewskiej 39, przy samym Pałacu Kultury oraz przy ul. Twardej 8 i 10. Reprywatyzacja tych ostatnich budynków doprowadziła do zamknięcia jednego z gimnazjów. Śledczy szacują, że łączne szkody powstałe na skutek działalności zatrzymanych to co najmniej 46,1 mln zł. Poszkodowani to Skarb Państwa, lokatorzy i spadkobiercy właścicieli nieruchomości.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael zaatakował Gazę

Izraelska armia zaatakowała strefę Gazy pod pretekstem przeciwdziałania zagrożeniom ze str…