Liczba apostazji rośnie- Polacy masowo odchodzą z kościoła katolickiego. Abp. Jędraszewski ujawnił dane o ekskomunikowanych.

Znaczny wzrost apostazji w liczbach

Apb. Jędraszewski podzielił się liczbami na temat apostazji w Krakowie w ostatnich latach. Podczas gdy dotychczas średnio odchodziło z kościoła ok. 50 osób rocznie, w 2019 było to już ponad 120 osób, a w roku 2020 prawie 500.

Pozycja kościoła katolickiego w Polsce słabnie z roku na rok. Coraz więcej ludzi przestaje praktykować, chrzcić dzieci oraz podejmuje ostateczne kroki by wypisać się z chrześcijańskiej wspólnoty – dokonuje apostazji, która jest równoznaczna z ekskomuniką.

Dane odnośnie liczby zbiera kościół, jednak niechętnie się nimi dzieli. Podczas mszy w Kalwarii Zebrzydowskiej Abp. Jędraszewski zrobił jednak wyjątek i zdecydował się opowiedzieć o odchodzących z kościoła. Liczby te dotyczą tylko diecezji krakowskiej.

Rekordowe liczby apostazji w 2020

Rok 2020 był jednak rekordowy pod tym względem w całym kraju. W Krakowie apostazji dokonało to prawie 500 osób, w Poznaniu 370. Kościół zbiera dane i zamierza przygotować specjalny raport na ten temat. Czy będzie on dostępny do publicznej wiadomości, nie wiadomo.

„Kościół odmawia podania liczby tych, którzy z niego wystąpili, bo swój wątpliwy mandat do wtrącania się w każdy aspekt naszego życia opiera na rzekomo ogromnej liczbie Polek i Polaków należących do tej instytucji i wspierających jej działania.” czytamy na stronie licznikapostazji.pl

Posłowie i posłanki Lewicy Joanna Scheuring- Wielgus, Robert Biedroń i Agata Diduszko- Zyglewska założyli w 2020 roku Licznik Apostazji, który dziś pokazuje liczbę 2257.

Dlaczego wierni odchodzą z kościoła?

Powody odejścia z kościoła są różne i dotyczą różnych grup wiekowych. Według wp.pl z kościoła odchodzą nie tylko młodzi ludzie i nie zawsze jest to związane z kryzysem wiary, a często z niezgodą na dyskryminująca politykę kościoła, brak rozliczania pedofilii i romans kościoła z państwem.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowy premier Macedonii: krok bliżej do Wielkiej Albanii?

25 stycznia premier Macedonii Północnej, Dimitar Kovacevski, podał się do dymisji. Jego mi…