W roku 2020 ekstremalna bieda (nędza) miała być na nowo zredukowana, lecz stało się odwrotnie: między 88 a 115 milionów dodatkowych osób na świecie popadło w nędzę, cofając sytuację o ćwierć wieku – twierdzi Bank Światowy w swym wydanym wczoraj raporcie na temat biedy na świecie. Za osobę w nędzy uznaje się kogoś wydającego średnio mniej niż 7 zł 25 gr (1,9$) dziennie na swoje utrzymanie (ok. 218 zł na miesiąc).

Indie, 2019. pixabay

„Wśród nowych biednych jest więcej ludzi z miast, lepiej wykształconych i mniej podejmujących pracę na roli niż ci, którzy żyli w nędzy przed covidem-19. Pracują raczej w usługach, budownictwie i przemyśle – podkreślają autorzy raportu przygotowanego na jesienne spotkania Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W tym roku na naszej planecie odsetek ludzi żyjących w nędzy sięgnie 9,4 proc., a miał wynosić góra 7,9 proc.

Choć to miastowi są ostatnio coraz częściej ofiarami, nędzarze żyją w większości na wsi, są także na ogół młodzi i niewykształceni. Połowa z nich to dzieci poniżej 15 roku życia, choć stanowią tylko jedną czwartą światowej populacji. Nieproporcjonalnie reprezentowane są też oczywiście kobiety. Według międzynarodowej organizacji Oxfam, już przed covidem „żadne państwo na świecie nie robiło dość, by walczyć z nierównościami.” Choć skutki restrykcji covidowych są alarmujące, liczne kraje dalej nic z tym nie robią, a to niestety wzmaga nędzę wśród kobiet.

„Trzy siły powodują wzrost biedy na świecie: covid-19, wojny i zmiany klimatyczne. Zagrażają one światu dalszym wzrostem nędzy również w dalekiej perspektywie” – tłumaczył szef Banku Światowego David Malpass we wstępie do raportu. Według niego, efekty obecnego, covidowego kryzysu będą odczuwalne w większości krajów do r. 2030. Jak przewiduje, do tego czasu 132 miliony nowych osób popadnie w nędzę z powodu samych zmian klimatycznych. Światowe PKB ma spaść w tym roku o 5,2 proc., czego świat nie widział od Wielkiego Kryzysu w USA w latach 30. ub. wieku.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…