Kiedyś śpiewał o „białej kurwie czarnucha”, teraz jest przedstawiany jako wzór patrioty i zapraszany do przedszkoli. Lider jawnie rasistowskiej kapeli Nordica, Tomasz Kuś wystąpił 26 października na Dniu Polskiego Patrioty w Miejskim Przedszkolu nr 8 w Częstochowie.

Dyrektor placówki, Alina Soczyk w rozmowie z Portalem Strajk przyznaje, że przebywała na urlopie, gdy faszysta harcował z dziećmi. Wyjaśnia, że Kuś został sprowadzony do publicznego przedszkola za sprawą jednej z pracownic, która poleciła „bardzo fajną muzykującą rodzinę”.

– Miałam wtedy dwa dni wolnego. Sytuacja miała miejsce w naszej placówce zamiejscowej. To był występ muzykującej rodziny. Zapraszaliśmy wiele takich rodzin z okazji obchodów stulecia niepodległości. Był ojciec, była matka i trójka dzieci.  Takie piosenki, o których pan mówi, nie były śpiewane – wyjaśniła nam Soczyk.

Co zatem intonował wokalista Nordiki? Dyrektorka twierdzi, że utwór „Jesteśmy Polką i Polakiem/Dziewczynką fajną i chłopakiem/Kochamy Polskę z całych sił/Chcemy byś również kochał ją i ty”.

Występy zespołu Nordica regularnie towarzyszą największym imprezom prawicowych radykałów. Kapela przygrywała w Warszawie, w przeddzień Marszu Niepodległości, a także podczas pamiętnego marszu rocznicowego ONR w Białymstoku. Członkowie zespołu występowali wcześniej pod szyldem Agressiva 88 (88 to używany przez neonazistów kod hitlerowskiego pozdrowienia „Heil Hitler”; „h” to ósma litera alfabetu) mają w dorobku takie kawałki jak „Dumny nadczłowieku”, „Narodowi Socjaliści” czy „Biała Kurwa Czarnucha”. Obecnie, już po rebrandingu śpiewają o „białej dumie” czy „białym honorze”.

Zapytaliśmy dyrektorka, czy zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec pracownicy, która dopuściła ekstremistę do kontaktu z dziećmi. Alina Soczyk nie odpowiedziała jednoznacznie.  – Proszę mi wierzyć, ja już bardzo dużo zrobiłam w tej sprawie. Przedszkolanka wie, że zrobiła źle – powiedziała zarządczyni, przyznając, że taka osoba jak Kuś nie powinna przebywać z dziećmi.

Występ w Miejskim Przedszkolu nr 8 najprawdopodobniej nie był jedynym tego rodzaju wydarzeniem. Na kanale Youtube 3DOM, prowadzonym przez częstochowskim sympatyków skrajnej prawicy (lansują m.in. Grzegorza Brauna i Stanisława Michalkiewicza) pojawił się materiał z występu „muzykalnej rodziny” w innym przedszkolu. Kuś śpiewa z dziećmi nie tylko „Jesteśmy Polką i Polakiem”, ale też poważniejszy repertuar o umieraniu za ojczyznę – pieśń „Piechota”.

Próbowaliśmy się skontaktować również z wiceprezydentem miasta Ryszardem Stefaniakiem. Niestety, był niedostępny.

Partia Razem domaga się dymisji zastępcy częstochowskiego włodarza. „Po takim skandalu wciąż nie padły żadne słowa ze strony wiceprezydenta nadzorującego edukację, Ryszarda Stefaniak. Odpowiada on politycznie za zaistniałe wydarzenie. W wielu europejskich krajach samorządy nadzorujące placówki wydają bezpośrednie zakazy wstępu do szkół i przedszkoli osobom takim jak pan Kuś. W Częstochowie tak się nie stało, dlatego domagamy się jego dymisji” – napisali działacze na Facebooku.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Nooo tak – największe przestępstwo ,,bo kiedyś śpiewał….
  Piotruś-Pan niech poszuka aktualnie popełnionego wykroczenia. Popełnił w trakcie tego występu – a może nie?
  To szufladkowanie wszystkich nie pasujących do własnych wyobrażeń autora do pudełka z nalisem ,,faszyzm” – strasznie ułatwia sprawę? Nieprawdaż?
  Nie trzeba wówczas wysilać się, szukać materiałów, dowodów na RZECZYWISTE propagowanie nazizmu…
  WYSTARCZY ETYKIETKA ,,FASZYSTA”.
  Eeeech! zubożała intelektualnie ta lewica…
  A chodzenie na łatwiznę – nigdy nie przynosiło pozytywnych efektów.

  1. Kolego Skorpionie, a propagowanie faszyzmu się przedawnia? A po ilu dniach? Wszak według Szanownego Kolegi nawet nie po latach. To co, kolega nazista już zszedł z prawdziwie patriotycznej drogi, czołem bił i już wierzy w Marksa-Engelsa? Bo w Dieduszkę Drzugaszwilego na pewno (tak, tak, przez „rz”).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…