Sprawa z oskarżenia Komendanta Rejonowego Policji Warszawa I przeciwko dziewięciu kobietom, które 11 listopada 2017 r. usiadły na trasie Marszu Niepodległości, została rozpoznana w postępowaniu nakazowym i zakończyła się skazaniem na karę grzywny. Diametralnie inne orzeczenie zapadło w sprawie przeciwko aktywistom blokującym marsz ONR kilka miesięcy wcześniej.

Oba protesty wywołały głośny rezonans: 11 listopada czternaście aktywistek Warszawskiego Strajku Kobiet oraz Obywatelek RP 11 listopada 2017 r. usiadło na trasie Marszu Niepodległości. Nie tyle blokowały przemarsz, bo było ich do tego zwyczajnie za mało, co stanęły na drodze z transparentem „Faszyzm stop”. Hasło nie skłoniło dumnych patriotów do jakiegokolwiek namysłu – aktywistki zostały poszarpane i oplute, niektóre skopano, jedna z nich, gdy była wynoszona przez straż porządkową marszu, uderzyła głową o ziemię. Kilka miesięcy wcześniej, 29 kwietnia 2017 r., patrioci nie zaatakowali osób, które starały się zablokować przemarsz – nie mieli okazji, protestujących policja otoczyła kordonem lub zwlokła do radiowozów.

Blokada marszu ONR 29 kwietnia 17, Warszawa / fot. Piotr Nowak

W przypadku kwietniowej blokady sąd uznał w czwartek 4 października, że obywatele starali się po prostu robić to, co było zadaniem władz miejskich i policji – uniemożliwić głoszenie ksenofobicznych, nienawistnych haseł. Sędzia Łukasz Biliński uznał, że przekroczenie przepisów nastąpiło w stanie wyższej konieczności i uniewinnił wszystkich 19 obwinionych.

Zupełnie inaczej potraktowano uczestniczki blokady 11 listopada, którym wymierzono grzywny po 200 zł. Tutaj sędzia nie doszukał się żadnego stanu wyższej konieczności. W orzeczeniu czytamy tylko, że „okoliczności czynów i wina obwinionych nie budzą wątpliwości”, bo siadając na trasie marszu starały się przeszkodzić w jego przebiegu.

– Jesteśmy zbulwersowane i zdenerwowane – powiedziała Szumniak portalowi OKO.press. – Na jakiej podstawie sąd wydał ten wyrok? Na miejscu nie było przecież policji. Byłyśmy zostawione same sobie. Na wyroku widnieje tylko dziewięć z 14 nazwisk. A przecież wszystkie prowadziłyśmy te same działania. Absolutnie nie zgadzamy się z decyzją sądu.

Powody wzburzenia kobiet łatwo zrozumieć: wszak dopiero niedawno ucichła burza medialna związana z rozstrzygnięciem sprawy, w której to one występowały w roli pokrzywdzonych, zaś agresorami byli uczestnicy Marszu Niepodległości. Tyle, że wtedy prowadząca śledztwo prokurator Magdalena Kołodziej uznała, że nie ma interesu społecznego w ściganiu sprawców lekkich uszkodzeń ciała, jakich doznały uczestniczki protestu. Uzasadniała to m.in. twierdzeniami, iż „zachowania atakujących nie były objęte umyślnością”, a „zamiarem atakujących nie było pobicie, lecz okazanie niezadowolenia”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jeżeli marsz odbywa się ZGODNIE Z PRAWEM uzyskano wszystkie pozwolenia, zapewniono ochronę – to NIKT NIE MA PRAWA GO ZAKŁÓCAĆ!
    I nie jest ważne kto i pod jakim hasłem go zorganizował. Mogą geje i lesbijki organizować paradę równości?
    To i nacjonaliści mogą różne patriotyczne jasełka odprawiać.
    BYLE ZGODNIE Z PRAWEM!

    Przecież o wolność zgromadzeń i prawo do strajku toczyła sie batalia w latach 80-89. Byliśmy z tego dumni jak jasna cholera!
    A dziś- w imię zakłamanej jak jasny szlag poprawności politycznej próbujemy tym którzy nam się nie podobają – to prawo odbierać!
    NO PASARAN!!!!!!!!!!!

  2. „…prokurator Magdalena Kołodziej uznała, że nie ma interesu społecznego w ściganiu sprawców …” Wniosek: prokurator wydaje wyrok, sędzia go tylko zatwierdza. Zero podskakuje z radości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…