– Byliśmy, jesteśmy, będziemy! Rządy PiS przeminą, a idee walki o sprawiedliwość społeczną pozostaną aktualne – piszą polscy komuniści w oświadczeniu wydanym z okazji 18. rocznicy założenia partii, którą teraz chce delegalizować Zbigniew Ziobro. KPP nie składa broni: zaprasza do wstępowania w swoje szeregi, otrzymuje również wyrazy solidarności od bliskich jej ideowo organizacji z Europy Zachodniej, które działają w swoich krajach legalnie i nikt nie wyobraża sobie, by je likwidować.

Zjazd założycielski KPP miał miejsce w grudniu 2002 r. Partia powstała na bazie istniejącego wcześniej Związku Komunistów Polskich “Proletariat”, który decyzją sądu został wykreślony z rejestru partii politycznych. Działacze radykalnej lewicy w pół roku utworzyli nową organizację, nawiązującą do historycznej, przedwojennej nazwy i tradycji ruchu robotniczego.

– Od początku działalności regularnie odnosiliśmy się do bieżących problemów, wspierając liczne protesty społeczne. Konsekwentnie zajmując stanowisko w obronie praw pracowniczych, w tym 8-godzinnego dnia pracy oraz swobody działalności związków zawodowych. Występowaliśmy przeciwko liberalizacji prawa pracy, zastępowaniu zatrudnienia na etat pracą na umowy śmieciowe lub narzucaniu samozatrudnienia, a także podnoszeniu wieku emerytalnego – piszą polscy komuniści w stanowisku opublikowanym w mediach społecznościowych i przesłanym Portalowi Strajk.

Obecnie licząca kilkuset aktywnych działaczy partia bierze udział w protestach kobiet – w socjalistycznym państwie równość płci i dostępność do pełnego zakresu świadczeń służby zdrowia nie będzie budzić wątpliwości.

Protesty odbędą się również w obronie KPP – na razie w Wielkiej Brytanii. Pikietę przed polską placówką dyplomatyczną na 18 grudnia zapowiedziała Młoda Liga Komunistyczna, młodzieżowe skrzydło marksistowsko-leninowskiej Komunistycznej Partii Brytanii. – Wyrażamy solidarność ze wszystkimi młodymi zaangażowanymi w sprawiedliwe walki na świecie. Naszym obowiązkiem jest stawać po stronie wyzyskiwanych na świecie, a szczególnie tych, którzy są naszymi towarzyszami – napisali młodzi brytyjscy lewicowcy w piśmie udostępnionym Portalowi Strajk. Podkreślają, że to dla nich kolejna wizyta pod polską ambasadą, wcześniej w tym roku bowiem solidaryzowali się z osobami LGBT, padającymi w Polsce ofiarą nagonki.

Solidarność z KPP wyraziła także Komunistyczna Partia Grecji (KKE). W swoim oświadczeniu z okazji 18. rocznicy powstania partii działacze z Grecji przypominają o historycznych zasługach rewolucyjnej lewicy w Polsce, w tym o pięknych kartach PRL, których nie mogą przekreślić popełnione wówczas błędy. Obecnie KKE wzywa do koordynacji działań lewicowców w całej Europie, wzmocnienia organizacji walki pracowników, a także potępia działania polskich władz ukierunkowane na zdelegalizowanie KPP.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …