1,5 miliona obywateli Unii podpisało się pod projektem zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich. To największa tego typu inicjatywa dla zwierząt. Tak liczne społeczne poparcie obliguje Komisję Europejską do zajęcia stanowiska i podjęcia działań w tej sprawie.

To może być jedna z największych zmian dla dobrostanu zwierząt w Europie. Setki milionów świń, kur, królików, kaczek, przepiórek i cieląt spędza swoje życie w zatłoczonych klatkach i cierpieniu. Nie mają możliwości swobodnego poruszania się, często nawet nie mogą się wyprostować ani obrócić, nie wspominając o realizowaniu swoich naturalnych instynktów (np kopanie w ziemi, grzędowanie itd). Prowadzi to do okaleczeń, a także cierpienia psychicznego.

Stosowanie klatek jest okrutne, przestarzałe i niepotrzebne. Ich użycie powinno zostać zakończone we wszystkich gospodarstwach rolnych. Zakaz taki poprawiłoby los milionów zwierząt, dlatego tak ważne jest, że udało się uzbierać wymaganą ilość podpisów.

Podpisy były zbierane przez 12 miesięcy we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Autorem projektu jest Compassion Polska, ale na terenie Unii aktywnych było 170 organizacji, którym los zwierząt nie jest obojętny. W Polsce udział w zbieraniu podpisów brało także Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Fundacja Alberta Schweitzera czy Fundacja Viva. Podpisy zbierane były online i podczas happeningów, akcję wsparło wielu celebrytów. 80 tysięcy Polek i Polaków opowiedziało się za Inicjatywą. Dokładna ilość zweryfikowanych głosów może jeszcze wzrosnąć.

– Jesteśmy niezmiernie dumni z tego zwycięstwa. Niewiele europejskich inicjatyw obywatelskich osiąga wymagany próg miliona podpisów. Fakt, że zebraliśmy ich ponad 1,5 miliona oznacza, że Komisja Europejska nie może zignorować tego, jak wielkie znaczenie dla obywateli UE ma dobrostan zwierząt hodowlanych – mówi Maria Madej ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – To największa inicjatywa polityczna w historii działań na rzecz dobrostanu zwierząt hodowlanych.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…