IPN odnotował kolejny dekomunizacyjny sukces: Pomnik Bojowników Polskiego Ruchu Oporu w Jaworznie właśnie został rozbity na kawałki.

Monument upamiętniał bojowników o wyzwolenie narodowe i społeczne począwszy od 1846 r. do końca II wojny światowej. I właśnie zakres dat nie spodobał się zarówno Instytutowi Pamięci Narodowej, jak i prezydentowi Jaworzna i miejscowym radnym PiS. Zdaniem Instytutu pomnik symbolizuje i gloryfikuje komunizm. Lokalni prawicowi politycy nie mogli również wybaczyć pierwszej daty, odnoszącej się do rabacji galicyjskiej. Nie robił na nich wrażenia fakt, że pomnik upamiętnia również walczących z okupantem podczas II wojny światowej, bez różnicy organizacji. Ani to, że pomnik ufundowali ze składek sami mieszkańcy w 1961 r.

Dyskusja o pomniku na forum rady miejskiej odbyła się jeszcze w lutym. Radni PiS nazywali w niej pomnik „symbolem minionego reżimu” i sugerowali, że tego typu obiekty można co najwyżej wystawiać w muzeach, z odpowiednim opisem tłumaczącym, „jak prano nam mózgi”. Radni PO twierdzili, że mieszkańcy wcale nie chcą wyrzucenia figury górników-bojowników ze sztandarem.

– Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami i są bardzo negatywnie nastawieni do tego pomysłu. Pomnik wpisał się już na trwałe w historię naszego miasta. Uważam, że pomniki, nawet jeśli kontrowersyjne w opinii niektórych, powinny zostać w naszej przestrzeni i stanowić podstawę do dyskusji historycznej – mówił radny Tomasz Sędor. – Czy nie wartym zachowania jest treść, czy forma monumentu stanowiącego hołd dla mieszkańców naszego miasta, którzy w latach 1846 – 1945 walczyli o odzyskanie niepodległości przez Państwo Polskie – pisał z kolei w liście otwartym Wacław Chudzikiewicz z miejscowych struktur SLD.

Ostatecznie na swoim postawili dekomunizatorzy i nie ma raczej mowy nawet o przeniesieniu pomnika do muzeum, bo po demontażu, przeprowadzonym 14 sierpnia, pozostała po nim tylko kupa gruzów.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…