Amerykański Departament Zdrowia w opublikowanym raporcie przyznał, że władze USA wywierały silną presję na Brazylię i Panamę, aby te nie dopuszczały do obrotu rosyjskiej szczepionki i nie przyjmowały kubańskich lekarzy.

Potwierdzenie przyniósł coroczny publiczny raport Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Napisano w nim, że władze USA wykorzystały ,,dwustronne stosunki dyplomatyczne” między Waszyngtonem a Brasilią, aby wymusić na największym kraju Ameryki Południowej i jednym z najciężej  dotkniętych pandemią na świecie niedopuszczanie do obrotu szczepionki Sputnik V, produkowanej przez rosyjski państwowy Instytut Gamaleja.

Jak podkreślono w raporcie, działania te miały na celu ,,powstrzymanie Rosji przed zwiększeniem wpływów” w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Nie doprecyzowano jednak, w jaki sposób zatwierdzenie dodatkowej szczepionki w państwie z tak dramatyczną sytuacją epidemiczną zagroziłoby wpływom USA. W części raportu zatytułowanej „Zwalczanie szkodliwych wpływów w obu Amerykach” napisano też, że Stany Zjednoczone wykorzystywały kanały dyplomatyczne „w celu przeciwstawienia się wysiłkom Kuby i Rosji”, nazywanych tam „złośliwymi krajami”.

Tymczasem Panamie USA zaoferowały pomoc techniczną z Centrum Kontroli Chorób (CDC), pod warunkiem, że kraj ten odrzuci każdą ofertę pomocy w walce z pandemią ze strony kubańskich lekarzy. W tym miejscu Departament Zdrowia również nie pokusił się o wyjaśnienie, w jakim sposób naruszyłoby to interesy Stanów Zjednoczonych. Presja jednak na niewiele się zdała – w grudniu 220 kubańskich medyków przybyło do Panamy wesprzeć lokalną służbę zdrowia w walce z koronawirusem.

Pomimo sprzeciwu i presji USA, szczepionka Sputnik V została dopuszczona do obrotu w prawie 30 krajach, w tym kilku w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Jej zaakceptowanie coraz poważniej rozważa także Unia Europejska. Również na przekór amerykańskiej nagonce kubańscy lekarze w samym tylko roku pandemii przybyli z pomocą ponad trzydziestu krajom na trzech kontynentach.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…