Sąd w Multan w środkowym Pakistanie skazał dziś na dożywocie brata Qandeel Baloch, słynnej pakistańskiej gwiazdki Facebooka, za uduszenie jej trzy lata temu. Zabójstwo było „honorowe”, gdyż dziewczyna miała splamić honor rodziny pokazując się w internecie ubrana na sposób zachodni i przybierając nieprzyzwoite pozy. Nazywana „pakistańską Kim Kardashian” Qandeel zaproponowała striptiz narodowej drużynie krykieta, co „zmusiło” brata do czynu.

Pakistan próbuje walczyć z „honorowymi” zabójstwami, których ofiarami padają przede wszystkim kobiety. Już w trzy miesiące po tym morderstwie, które poruszyło całym krajem, przyjął ustawę o zmianie przepisów: odtąd wybaczenie rodziców ofiary, kiedy zabójcą jest członek rodziny, nie musi ratować tego ostatniego przed karą. Ale dalej, w imię tradycji, może się jeszcze z tego wyplątać. Z początku ojciec obwinionego nie miał zamiaru wybaczać, ale wpłynęła nań matka, według której jej syn jest w istocie niewinny, gdyż działał „w zgodzie z moralnością”.

Zabójca, Wassem Baloch, 2016. twitter

Wassem Baloch zaraz po zabójstwie był bardzo dumny z tego, co zrobił. Zajął miejsce siostry we wszystkich mediach: „Oczywiście, że ją udusiłem. (…) Dałem jej tabletkę i zabiłem. (…) To, co robiła, było nie do wytrzymania, widziałem jej wideo. Nie mam żadnych wyrzutów sumienia.” Wskazywał, że na parę dni przed śmiercią Qandeel nakręciła filmik, w którym ośmiesza napalonego duchownego, później zawieszonego, co było „atakiem na religię”. „Tego było już za dużo”.

„Jesteśmy rozczarowani tym wyrokiem. Rząd jest niestety poddany białym, pada na kolana przed ich zwyczajami” – mówił kolega skazanego Aslam Shaheen, którego sąd uniewinnił, jak czterech innych mężczyzn, w tym drugiego brata zabitej. Mówił oczywiście o wyroku dożywocia dla „niewinnego” Wassema. Rząd musiał użyć sztuczki prawnej: uznał się za spadkobiercę dziewczyny, by jej brat nie wyszedł z więzienia. Jego adwokat ma nadzieję, że wyjdzie po odwołaniu.

W Pakistanie co roku od „honorowych” zabójstw giną setki kobiet. W swe ostatnie „walentynki” Qandeel wystąpiła w czerwonej sukni, której „prowokacyjnego” dekoltu wielu Pakistańczyków nie mogło znieść, doszło do protestów – „Przecz z zachodnimi świętami!”. Zdaniem specjalistów walka z „honorowymi” zabójstwami nie jest wygrana, mimo tego wyroku, bo przełamanie siły tradycji jest zbyt trudne i musi zabrać bardzo, bardzo dużo czasu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Robaczku@13, myszko ty moja, gdybyśmy mieli postępować według twoich światłych rad, minęły lat tysiące „póki mocą wieków ten żwir w kamień się zamieni i mchem gęstym porośnie” (cytat z Kimi ga yo – hymnu Japonii)…
  Wytrzep trochę naftaliny z odzienia, mistrzu prawodawco, a raczej opoko praworządności… ?

  1. Nie namawiam bynajmniej nikogo do zmian narzucanych terrorem, ale czekanie aż ewolucyjnie zmieni się mentalność może okazać się czekaniem na Godota.

  1. Chrześcijaństwo (500 lat temu) nie różniło się w jakiś istotny sposób od dzisiejszego islamu. Jednak stworzona przez Mahometa sekta jest znaczenie groźniejsza, powstała przecież jako zaplecze/serce jego armii pozwalającej mżonkami religijnymi wpływać na żołnierzy. I do dziś to się sprawdza!

  2. Do Skorpion13

   Chrześcijaństwo miało i ma swoje czarne karty ale to nie zmienia faktu że Islam jest najbardziej agresywną i szkodliwą religią w obecnym świecie.

  3. @Klasyczny imbecyl
   Tak, tak. Rozpętali 2 wojny światowe a teraz regularnie bombardują Europę i Amerykę.

 2. Tak się dzieje kiedy to powstałe półtora tysiąca lat wstecz zapisy śniętej xięgi decydują o systemie karnym czy społecznym narodów. W Europie naszą śniętą xiegę odesłaliśmy do lamusa historii i tylko nieliczni próbują jeszcze zawracać kijem Wisłę. Dopóki państwa islamskie nie zrobią tego samego – takie brudne historie będą się powtarzać.
  Zdarzenia w Pakistanie stanowią kolejny dowód, że religie księgi należą do najbrutalniejszych wykwitów myśli ludzkiej i powinniśmy (jako ludzkość) jak najszybciej pozbyć się ich kalekiego dziedzictwa wywodzącego się z tradycji nomadów..

  1. Serio? Odesłaliście? Kiedy? I pewnie w Ameryce też odesłali. I w Izraelu.

 3. Lewactwo najwyraźniej chce, żeby w Pakistanie było tak jak w PL – co czwarta studentka to prostytutka. Z takich to rodziny muszą być naprawdę dumne…

 4. No konkretnie! A Polska to oczywiście „piekło kobiet”, bo nie można aborcji na żądanie.

  Osoby uważające że w PL łamie się prawa kobiet, zapraszam do Pakistanu.

  1. Aha, czyli skoro gdzieś jest gorzej to nie mamy prawa domagać się żeby i nas było lepiej.

  2. Toluś dziecko drogie! Lepi to się glina, plastelina i koszula do d..py.
   Na wszystko jest właściwy czas i miejsce. Przedwczesne ,,odpalenie” czegokolwiek wbrew powolnym procesom społecznym kończy się jak rewolucja francuska – terrorem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…